آینده بازارها چگونه است؟

خبر بد برای طلا و نفت، خبر خوب برای بیت کوین

کدخبر: 378213
اقتصادنیوز : درحالی‌که سرمایه‌گذاران طلا امیدوار به صعود قیمت در این بازار هستند،موسسه‌های معتبر بین المللی پیش‌بینی کردند در سال‌های آینده نفت و طلا دیگر بازار امن برای سرمایه‌گذاران نخواهد بود و بازارهای دیگر، بیت‌کوین و انرژی‌های پاک جایگزین آن‌ها خواند شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در روز گذشته ۱۹ آذر قیمت بیت کوین و طلا روندی کاهشی داشتند، همچنین بازار نفت نیز با روندی آرامی روز را سپری کرد. تحلیلگران در خصوص آینده دور این بازارها پیش‌بینی‌های غیرمنتظره‌ای را ارائه کردند. درحالی‌که برخی مشتاق رسیدن قیمت طلا به سطح دو هزار دلار هستند برخی از پایان رونق بازار طلا و نفت صحبت می‌کنند. گزارش ها نشان می دهد پول ها از صندوق سرمایه گذاری طلا خارج شده و در مقابل صندوق های سرمایه گذاری در بیت کوین جذب پول داشته اند.

نگاه خوش‌بین به صعود قیمت طلا

بر اساس گزارش کیتکو، بازارهای مالی در انبساط نقدینگی غرق‌شده‌اند و به گفته تحلیلگران ولز فارگو(شرکت هلدینگ خدمات مالی و بانکداری آمریکایی) ، سرمایه‌گذاران نباید انتظار داشته باشند که سال 2021 سالی باشد که آن‌ها بتوانند از این باتلاق بیرون آیند. این بانک افزود: در این شرایط ، فلزات گران‌بها به‌خوبی عمل می‌کنند.

روز سه‌شنبه ، در وبینار چشم‌انداز 2021 ، تحلیلگران Wells Fargo گفتند که آن‌ها زمینه‌ای صعودی را برای بازارهای مالی می‌بینند که منجر به ریسک‌پذیری بیشتر افراد می‌شود. انتظار می‌رود که بانک به دنبال واکسن‌های ویروس COVID-19 ، بهبود اقتصادی خوبی را در آینده شاهد باشد.

در چشم‌انداز خود ، این بانک سال آینده رشد 5.2 درصدی اقتصاد جهانی را مطرح کرد که بیشترین رشد آن در نیمه دوم سال آینده خواهد بود. زیرا دنیا شروع به عبور از تأثیر مخرب همه‌گیری می‌کند.

درحالی‌که این بانک از رشد جهانی صعودی سخن گفته، آن‌ها همچنان ظرفیت بالایی برای افزایش قیمت طلا در سال آینده را می‌بینند. این بانک گفت که قیمت طلا تا پایان سال آینده به 2100 و 2200 دلار می‌رسد.

آخرین قیمت طلا در بازار

طلای نقدی در ۹ دسامبر (۱۹ آذر) در ساعات پایانی باقیمت ۱۸۳۸دلار و ۳۰ سنت در بازار عرضه شد. این در حالی است که در روز جاری بیشترین قیمتی که تجربه کرد ۱۸۶۶ دلار و ۹۰ سنت بود.  طلای تحویل فوری روز جاری با نوسان ۱.۶۹ درصدی رو به شد. درمجموع در بازار دیروز قیمت طلا 31 دلار افت کرد.

طلا (2)

 

قیمت طلا چگونه ۵۰ درصد افت خواهد داشت؟

لوبو تیگر، از دلالان مستقل به کیتکو گفت: بعید می‌دانم افت قیمت برای طلا اتفاق بیفتد ، سرمایه‌گذاران نباید چشم‌بسته سرمایه‌گذاری کنند و نباید از احتمال‌هایی در سیاست‌های مالی و پولی ، که باعث کاهش قیمت طلا می‌شود ، چشم‌پوشی کنند.

او ادامه داد: این چیزی نیست که من را نگران کند. این چیزی است که باید به آن فکر کرد. این اتفاق ترسناکی است ، [قیمت طلا] می‌تواند بسیار کم شود. او با یادآوری تجربه 1970 طلا که در مسیر صعودی قرار داشت گفت اگر به آن مقطع توجه شود بازار ناگهان دچار اصلاح بزرگی شد و قیمت  طلا ناگهان 50٪ افت کرد.او معتقد است با توجه به روند اقتصاد جهانی ، به‌طور بالقوه می‌توان کاهش در طلا را برای چند ماه ، شاید حتی سال‌ها مشاهده کرد.

بیت کوین جایگزین طلا می‌شود

بر اساس گزارش کوین دسک، غول بانکداری سرمایه‌گذاری JPMorgan  اعتقاد دارند: طلا در درازمدت  درخشش خود را از دست دهد زیرا سرمایه‌گذاران نهادی، بیت کوین را بیشتر ترجیح می‌دهند.

استراتژیست ها و مدیرعامل بانک جی پی مورگان در یادداشت خود در بلومبرگ نوشتند: "پذیرش بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران نهادی تازه آغازشده است ، در مقابل برای طلا روند معکوس بوده است.

تحقیقات بانک سرمایه‌گذاری نشان داده است که از ماه اکتبر 7 میلیارد دلار از صندوق‌های قابل معامله در بورس طلا (ETF) خارج‌شده است ، درحالی‌که صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل،

در همین بازه زمانی 2 میلیارد دلار ورودی داشته است. دارایی Grayscale برای اولین بار بیش از 10 میلیارد دلار افزایش یافت. Grayscale متعلق به گروه ارز دیجیتالی است. البته در ۲۴ ساعت اخیر بیت کوین ۲.۴۶ درصد کاهش داشته و به ۱۸،۲۷۰.۹۷ دلار رسیده است.

نغت

 

نفت در سال ۲۰۵۰ نخواهد بود

بر اساس گزارش اویل پرایس، شرکت نفتی مستقل «رایستاد» اعلام کرده به دلیل تقاضای کمتر نفت در آینده به دلیل همه‌گیری کووید۱۹ و سرعت انتقال انرژی، جهان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با تولید کافی نفت برای تأمین نیازهای خود است ، مگر اینکه اکتشاف به‌طور چشمگیری سرعت بگیرد و هزینه سرمایه حداقل 3 تریلیون دلار برای استخراج در نظر گرفته شود.

برای تأمین تقاضای جهانی طی 30 سال آینده ، همراه با منابع توسعه‌نیافته و کشف نشده درمجموع 313 میلیارد بشکه نفت باید به میزان در حال تولید کنونی اضافه شود. Rystad Energy محاسبه می‌کند که برای مطابقت با این نیاز ، برنامه‌های اکتشافی باید تا سال 2050 منبعی مناسب برای توسعه 139 میلیارد بشکه مایعات جدید کشف کنند ، اگر در سطح پایین فعالیت اکتشاف این دهه ادامه یابد ،رسیدن به چنین میزان اکتشافی یک کار غیرممکن است. به همین دلیل امکان دارد تا سال ۲۰۵۰ نفت‌های تولیدی به میزان نیاز جامعه نرسد و جهان به سمت استفاده از انرژی‌های جایگزین برود.

قیمت کنونی نفت در بازار

بازار نفت روز در ساعات پایانی روز چهارشنبه ۱۹ آذر روندی آرام داشت. وست تگزاس اینترمدییت با کاهش اندک ۰.۲۴ درصدی باقیمت ۴۵ دلار و ۴۹ سنت در بازار عرضه شد. قیمت نفت خام برنت نیز کاهش بسیار کمی داشت. برنت با کاهش ۰.۰۴ درصد به ۴۸ دلار و ۸۲ سنت رسید.

oil.jpg

 

 

 

 

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما