قیمت دلار در پشت خط افزایشی شد

پایان امید درمانی در بازار دلار؟

کدخبر: 391002
اقتصادنیوز : اتفاقات روز پنج شنبه دید کاهشی در بازار را تقویت کرد اما سخنان جو بایدن و تحلیل آن در بازار امید طرفداران افزایش قیمت دلار را افزایش داد.

به گزارش اقتصادنیوز، جو بایدن در سخنرانی پنج شنبه شب خود نامی از برجام و لغو تحریم های ایران به میان نیاورد، عاملی که موجب شد خریدهای پشت خطی در بازار دلار بیشتر شود. دلار که روز پنج شنبه تا محدوده 23 هزار و 900 تومان افت کرده بود، روز جمعه در معاملات اعتباری به بالای مرز 24 هزار تومانی بازگشت.

به گفته برخی تحلیل گران تا ابتدای بهمن ماه، بازار ارز بیشتر تحت تاثیر امید نسبت به لغو تحریم توسط آمریکا سیر نزولی قرار گرفته بود؛ با این حال، بایدن در عمل نه تنها کاری نکرده است، بلکه صحبتی هم بازگشت به برجام به میان نیاورده است. این موضوع موجب شده است که امید شکل گرفته پیرامون دولت جدید آمریکا در بازار ارز کم رنگ تر شود. دیگر دشوار است که با اخبار و تصورات امیدوار کننده بتوان قیمت دلار را مدیریت کرد.

دلار پشت خطی

با این حال این موضوع به معنای آن نیست که قیمت با قدرت سیر افزایشی پیدا خواهد کرد، بلکه بیشتر این مساله را تداعی می کند که کاهشی شدن قیمت دلار دشوارتر از قبل شده است. گفته های فعالان بازار حاکی از آن است که خروج سرمایه از کشور در سطح پایینی قرار ندارد و هم چنان افرادی تمایل دارند که بخشی از دارایی های خود را به ارز و طلا تبدیل کنند. در این شرایط شاید سایه امکان لغو تحریم ها و مذاکره با آمریکا موجب شود سفته بازان به بازار هجوم نیاورند، ولی تا زمانی که اتفاق افتصادی خاصی یا گشایش عملی سیاسی رخ ندهد، دشوار است که موج فروش جدیدی نیز در بازار شکل بگیرد.

برای باار ارز روز شنبه، سطح 24 هزار و 200 تومانی دلار برای افزایشی ها اهمیت دارد و کاهشی ها به محدوده 23 هزار و 800 تومانی دقت خواهند کرد. برخی تحلیل گران فنی به معامله گران پیشنهاد می دهند در محدود 24 هزار و 400 فروشنده باشند اما معامله گران در ابتدای هفته به نظر بیش از آنکه به تحلیل های فنی توجه داشته باشند به خبر توجه دارند.

نرخ طلایی درهم نیز در معاملات پشت خطی 6 هزار و 645 تومان است که با وجود کاهش نسبت به آخرین روز معاملاتی کماکان از قیمت دلار در کانال 24 هزار تومان حمایت می کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما