کاهش قیمت دلار،یورو و سکه؛روند یا اصلاح؟

وضعیت قرمز در بازار ارز و سکه

کدخبر: 402445
اقتصاد نیوز: قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت سکه در بازار امروز 11 فروردین نزولی شدند. تا اولین علامت قرمز مقابل تغییرات قیمتی هر سه بازار باهم قرار بگیرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، قیمت‌ها در بازار ارز و سکه نزولی شد این اولین نزول دسته‌جمعی بازار ارز و سکه در سال 1400 است.

سرعت قیمت دلار از روز گذشته کاهش یافت و امروز در مقایسه باقیمت روز قبل منفی شد. قیمت دلار امروز 25 هزار و 700 تومان قرار گرفت که در مقایسه باقیمت روز قبل 100 تومان پایین‌تر بود. قیمت یورو نیز در محدوده 30 هزار و 650 تومان قرار گرفت که 200 تومان کمتر از روز 10 فروردین است.

کاهش قیمت‌ها در بازار ارز در حالی است که آخرین قیمت اعلام‌شده برای دلار و یورو در بازار متشکل نسبت به‌روز قبل تغییر چندانی نکرد.آخرین قیمت دلار در بازار متشکل در سطح 25 هزار و 43 تومان قرار گرفت. این قیمت هفت تومان بالاتر از آخرین قیمت اعلام‌شده برای دلار در روز 10 فروردین است.قیمت دلار سنا نیز 6 تومان بالاتر اعلام شد تا نرخ دلار در این بازار 25 هزار و 293 تومان باشد.

با این سیاست شکاف قیمت دلار در بازار آزاد و سامانه سنا به حدود 400 تومان رسید. که نشان از فاصله قابل‌قبول یک و نیم درصدی دارد. با این تصویر در آخرین روز کاری نوروز 1400 دو اتفاق افتاد کاهش شکاف قیمتی ارز در بازارها و مدیریت نوسان.

البته نرخ متوسط دلار در بازار متشکل در مقایسه با روز قبل کاهش داشته است اما نرخ متوسط دربرگیرنده همه معاملات است در حالی قیمت آخر، قیمتی که آخرین معاملات بر مبنای آن انجام‌شده است و علامتی برای روز بعد نیز به‌حساب می‌آید. به‌بیان‌دیگر قیمت پایانی انتظارت لحظه آخری معامله گران از قیمت‌ها در بازار فردا را پوشش می‌دهد.

در بازار متشکل یک اتفاق دیگر نیز افتاد و آن حجم معاملات ارز است، در روز 11 فروردین تقریباً حجم معاملات نزدیک به‌روز قبل بوده است. این حجم نیز پیام خاص خود را دارد. دو روز قبل برای دلار سه میلیون دلار معامله ثبت‌شده بود اما در دو روز اخیر حجم معامله در سطح دو میلیون و 300 هزار دلار است. بنابراین عطش تقاضا برای خرید ارز در دو روز اخیر کم شده است و بازار ساز مداخله کمتری در مقایسه با روزهای قبل داشته است.

پرسش مهم در بازار ارز

اتفاق که امروز 11 فروردین در بازار ارز افتاد یک اصلاح است و قیمت دلار برگشت دارد یا وارد فاز نزولی شده است.

معامله گران از منظر قیمت دلار هرات اعتقاددارند اگر قیمت دلار هرات حمایت 25 هزار و300 تومان را از دست بدهد وارد فاز نزولی شده است. زیرا فروش‌ها در این سطح قوی‌تر می‌شود و رویکرد نزولی در بازار تقویت می‌شود. در این حالت اتفاق امروز اصلاح نیست بلکه نقطه چرخش است.

شکست مرز مهم در قیمت سکه

مرز 11 میلیون و 200 هزار تومان برای قیمت سکه مرز مهمی بود این مرز در بازار امروز شکست و سکه تا سطح 11 میلیون و 120 هزار تومان پایین آمد. کاهش حدود 100 هزارتومانی قیمت سکه در 11 فروردین موجب شد سکه کمترین فاصله را با نقطه حمایت دوم داشته باشد. منظور از نقطه حمایت، محدوده‌ای است که معامله تصور برگشت قیمت رادارند بنابراین خریدار می‌شوند اما وقتی این نقطه حمایت نشود و قیمت سکه در بازار از این مرز نیز پایین‌تر رود یعنی روند بازار فعلاً نزولی است. از دید معامله گران فنی قیمت 11 میلیون و 100 هزار تومان مرز مهمی برای بازار سکه است. اگر این سطح شکسته شود قیمت سکه می‌تواند تا 10 میلیون و 800 هزار تومان پایین آید. نکته‌ای که برخی معامله گران بر آن تأکیددارند فشار بازار سکه در زمان نزول به سایر بازارها است. اگر قیمت سکه وارد فاز نزولی شود می‌تواند موجب افزایش فشار نزولی به سایر بازارها ازجمله بازار ارز و طلای آبشده شود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما