مسیر خوانی بازار سکه در ایام روزه داری

حرکات صعودی قیمت سکه در رمضان

کدخبر: 405734
اقتصادنیوز: در ماه رمضان معمولا بازارها دچار رکود می شوند اما قیمت سکه با صعود روبرو شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، سکه در رمضان سال ۹۹ بیش از ۱۶ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. باورش دشوار است،‌ چرا که بازار سکه یک بازار سنتی است که بسیاری از معامله گران در این ماه فعالیت نمی کنند و بخشی از بازار نیز تعطیل می شود. در چنین شرایطی، افزایش قیمت سکه عجیب به نظر می رسد.

با این حال، افزایش قیمت فلز گران بهای داخلی را می توان از کانال های موازی تحلیل کرد. به عنوان مثال، در رمضان سال ۹۹،  دلار در مسیر افزایشی قرار داشت و قیمت سکه را تحریک می کرد. به گفته فعالان، زمانی که قیمت دلار بالا می رود، تقاضا در بازار سکه افزایش پیدا می کند. از آن جایی که بخشی از عرضه در ماه رمضان متوقف می شود، تقاضا اثرگذاری بیشتری پیدا می کند و رشد ۱۰ درصدی دلار، افزایش ۱۶ درصدی سکه را در پی دارد.

66

رکورد رشد در سال ۹۷

رمضان سال ۹۷، سکه بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. سال ۹۶ نیز در این ماه، سکه ۶ دهم درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. تنها در سال ۹۸ بود که فلز گران بهای داخلی در ماه رمضان افت قیمت را به ثبت رساند و بیش از ۱۱ درصد از ارزش خود را از دست داد. در مجموع می توان گفت که روند سکه در ماه های رمضان صعودی بوده است.

J1 (49)

فلز گران بهای داخلی در رمضان ۱۴۰۰ نیز کار خود را صعودی آغاز کرده است و به بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزارتومانی رفته است. حتی در اولین روز ماه رمضان، سکه صدر جدول بازدهی بازارها را تصرف کرد. با این حال، در ساعات انتهایی روز چهارشنبه، قیمت سکه در معاملات پشت خطی مقداری نزولی شده بود که ممکن است روند این فلز گران بها در روز جاری را تحت تاثیر قرار دهد.

6

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بورس پایتخت

    اقتصادنیوز: امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ شاخص کل بورس و شاخص هم وزن نزول کردند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما