پیش بینی روند بازار ارز در یک شنبه

کاهش قیمت دلار پشت خطی پس از نطق روحانی

کدخبر: 410941
اقتصاد نیوز: در فضای مجازی تصور می شود وقتی مقام های اجرایی رسمی سخن می گویند قیمت ها رشد می کنند. دیشب حسن روحانی نطق کرد و قیمت دلار در معاملات پشت خط نزولی شد!.

به گزارش اقتصادنیوز، «تقریبا همه تحریم‌های اصلی و اصولی برطرف شده و مذاکرات برای برخی جزئیات ادامه دارد». این بخش از صحبت های حسن روحانی، فشار جدیدی را به بازار دلار وارد کرد و موجب شد که فروشندگان در معاملات پشت خطی بیشتر شوند. افزایش فعالیت فروشنده ها موجب شد که قیمت دلار تا محدوده ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومانی نزول پیدا کند.

تحلیل گران فنی باور دارند در صورت ادامه فروش ها، بازار حمایت ۲۰ هزار و ۸۰۰ تومانی را مورد آزمون قرار خواهد داد. جدا از  صحبت های روحانی، گزارش ها از افزایش عرضه ارز عامل دومی بود که قیمت دلار را تحت فشار قرار داد. میزان عرضه ارز در بازار متشکل در روز ابتدایی هفته به بالای ۱۱ میلیون دلار رسیده بود که در سال ۱۴۰۰ سابقه نداشت. در روزهایی که تقاضای زیادی در بازار وجود ندارد، افزایش عرضه می تواند سیگنال قوی کاهشی به معامله گران ارسال کند.

در حالی که برخی فعالان به متغیرهای کاهنده بازار اشاره می کنند، عده دیگری باور دارند دلار می تواند در مسیر صعودی قرار بگیرد. این گروه باور دارند بازار اخبار مربوط به توافق احتمالی هسته ای را پیش خور کرده است و دیگر صحبت های رییس جمهوری را نیز جدی نخواهد گرفت. یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می کرد، بازار هفته قبل تحت تاثیر صحبت های رییس جمهوری قرار گرفت و اکنون اتفاق تازه ای نیافتاده است که معامله گران به آن واکنش نشان دهند.

هم چنان برای بسیاری از معامله گران خط تعیین کننده معاملاتی روند قیمت حواله درهم است. اگر امروز حواله درهم به بالای مرز۶ هزار تومانی بازگردد، خریداران اضافه خواهند شد و در صورتی که درهم به سوی محدوده ۵ هزار و ۸۰۰ تومانی برود،‌ فروشندگان قدرت را در دست خواهند گرفت.

دلار پشت خطی

برخی تحلیل گران اعتقاد دارند آنچه موجب شده سرعت نزول قیمت دلار بالا رود تزریق بیشتر حواله درهم به نیما در کنار انتظارات مثبت است در واقع تزریق درهم با همدستی انتظارات مثبت توانسته قیمت را تا محدوده 20 هزار تومان پایین آورد. از طرف دیگر روز قبل رکورد تزریق دلار در بازار متشکل است. این بازار در حکم مرجع عمده فروشی اسکناس دلار به حساب می آید. با توجه قوانین بازار متشکل دلار خریداری شده از سوی صرافان یک درصد بالاتر می تواند فروش رود. با این حساب قیمت دلار سنا در روزهای آتی در محدوده 20 هزار و 600 تومان نوسان دارد. اگر قیمت دلار در بازار رسمی پایین نیاید فاصله بین این دو می تواند تقاضای آرابیتراژی را به بازار برگرداند. تقاضای که در قالب نیاز سایر یک بار در سال به هر کارت ملی 2200 دلار با قیمت بازار رسمی، ارز تعلق می گیرد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما