آنچه باید درباره بازارها 23 اردیبهشت 1400 بدانیم

بازارها در انتظار خرداد پُرحادثه/ هدف بورس و دلار برای شنبه

کدخبر: 411943
اقتصادنیوز: بازارها در صبر و انتظار خرداد پُرحادثه میمانند، چرا که میتوانند تا حدودی دورنمای روشن‌تری از مسیر ریل سیاست‌گذاری داخل و خارج را واقعی تر ارزیابی کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، در روز آخر هفته، بازیگران فعال در بازارها نسبت به روز قبل خود با احتیاط بیشتری کار خود را به پایان رساندند. در بازار ارز قیمت ها با شیب بسیار اندکی دوباره مسیر کاهشی را دنبال کرد و رشد روز قبل متوقف شد. این درحالی است که با تعطیلی عید سعید فطر در کشورهای عربی و ایران، انتظار کاهش میزان معاملات و انتقال اثر آن در قیمت ها مشهود بود. اگرچه در چهارشنبه شاهد شیب اندک قیمت ها در بازار ارز بودیم و ممکن است در هفته بعد نیز روزهای ابتدای هفته این روند ادامه یابد اما انتشار اخبار میدانی و دیپلماتیک از خاورمیانه و احیای برجام، شرایط را ممکن است تغییر دهد.

تغییر شرایط در بازارها متاثر از اخبار و گزارش ها البته در چارچوب سیگنال‌دهی و واکنش بازارها به منطق و دامنه اثرگذاری رویدادهاست و از این بابت نمیتواند پایدار بماند، چرا که اخبار و گزارش‌های جدید میتوانند سمت تقاضا یا عرضه را تحریک کنند و به واسطه آن قیمت ها دستخوش تغییر قرار گیرند.

اثر عید فطر در بازار ارز

با این وصف در بازار ارز به دلیل تعطیلات عید سعید فطر در کشورهای عربی و ایران، شاهد کاهش شدت حجم سمت تقاضا هستیم که همین مسئله توانسته تا حدودی به تناسب سمت عرضه، از تب قیمت ها بکاهد. در بورس هم در روز چهارشنبه با وجود شروع رشد معنادار شاخص، این روند رُشدی در ادامه نصف شد؛ شاخص سازها اگرچه تا پایان بازار تا حدودی توانستند بازار را مثبت نگه دارند اما در بیشتر نمادها صف های فروش، سمت عرضه را پُرزور نشان میداد. انتظارات بورس بازان از شنبه نیز با توجه به اخبار مثبت از تزریق پول‌های جدید به بازار، مثبت ارزیابی میشود.

در بازار خودرو نیز شاهد کاهش قیمت ها به تناسب از تب و تاب افتادن شیب مثبت قیمت ها در بازار ارز بودیم. از دید فعالان خودرویی، قیمت خودروها به تناسب مولفه‌های حاضر در بازار میتواند سیر کاهشی کنونی را تداوم بخشد. این در حالی است که در سایر بازارها همچون لب تاب یا موبایل نیز این روند کاهشی قابل لمس است اما از دید فعالان نکته اساسی اینجاست که تا زمان رسیدن انتخابات به دلیل فشارهایی که به سمت عرضه و تقاضا میآید، سعی میشود از تب و تاب قیمت ها کاسته شود. البته معلوم نیست با مشخص شدن رئیس جمهور آینده و در دست گرفتن ریل سیاست‌گذاری داخل و خارج، آیا میتوان دورنمای واقعی و ملموسی از آینده در اختیار قرار گیرد.

خودرو

لابی فشرده در وین

تازه ترین اخبار نیز حکایت از این دارد که رایزنی های برجامی میان طرف های برجام به صورت فشرده ادامه دارد اما همچنان شکاف‌ها وجود دارد و باید با گفت وگو ایران و امریکا این شکاف را پُرکنند تا به توافق برسند. گفت وگوهای تلفنی وزیر امورخارجه امریکا و روسیه بر سر احیای برجام یا دیدارهای سه جانبه ایران، چین و روسیه در همین راستا ارزیابی میشود. البته واکنش ها در داخل به تمدید توافق ایران با آژانس هم حاوی پیام‌های متضادی است؛ رئیس کمیسیون سیاست خارجه معتقد است تصمیم به تمدید تفاهم با آژانس توسط نهادهای بالادستی انجام میشود و نماینده ایران در وین نباید صحبتی مبنی بر قول این تمدید ارایه دهد. از سویی نماینده روسیه با تذکر این مطلب که تمدید تفاهم ایران و آژانس به معنای عدم توافق نیست، بر این باور است که احتمالا دو طرف تا 31 اردیبهشت به تفاهم نمیرسند. عباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی در وین تاکید کرده اگر امریکا به رفع تحریم ها پایبند باشد، ایران حاضر است به برجام بازگردد اما این بازگشت تنها زمانی رُخ خواهد داد که تحریم ها برداشته و ایران با راستی آزمایی مطمئن شود چالش ها رفع شده اند.

وین

در خصوص تحولات منطقه نیز ظریف امروز در دیدار با وزیر خارجه سوریه در دمشق تاکید کرده ایران با عربستان مذاکراتی انجام داده و مثبت بوده و امید است در ادامه سرانجام مذاکرات به نتیجه برسد. ظریف البته قرار است در روزهای آینده هم سفری به کشورهای اروپا هم داشته باشد. با آغاز ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری، بحث های مربوط به آن هم داغ شده است؛ در روز دوم رستم قاسمی، محمود احمدی نژاد (با حاشیه های بسیار)، محسن رضایی در کارزار انتخابات ثبت نام کردند و البته محمدجواد ظریف در بیانیه ای از تاکید بر نیامدن در انتخابات خبر داد.

برخی اخبار هم نشان میدهد اسحاق جهانگیری و علی لاریجانی قصد دارند در روزهای آینده وارد کارزار انتخابات شوند و ثبت نام کنند. هر چند که همچنان خبرهای رسیده حکایت از این دارد ابراهیم رئیسی نیز احتمالا جمعه به دفتر وزارت کشور برای ثبت نام خواهد رفت. البته تحلیل های غربی متاثر از بررسی جریان های سیاسی در ایران و میزان مشارکت مردم در انتخابات به این سمت حرکت میکند که میانه‌روها میروند و منتقدان آنها بر سر کار می آیند که میتواند موضوع ادامه مذاکرات ایران با غرب بر سر احیای برجام را تا حد زیادی متاثر کند و حتی آن‌طور که رسانه‌های غربی نتیجه می‌گیرند، چالشی شود. از این زاویه بازارها با دقت خاصی این دوره از انتخابات را زیرنظر دارند.

بازارها در مختصات کنونی ترافیک رویدادها احتمالا با صبر و انتظار این یک ماه پُرحادثه را پشت سر می گذرانند و البته ممکن است تصمیمات فعلی بازیگران با تصمیمات ماه های آینده بسیار تفاوت داشته باشد زیرا تا حدودی مسیر ریل‌گذاری 4 سال آینده مشخص میشود.    

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما