بازار ارز و سکه چشم انتظار نتیجه مذاکرات

طلای جهانی و دلار، قیمت سکه را پایین کشیدند

کدخبر: 419058
اقتصاد نیوز : افت قیمت طلای جهانی در حالی که انتظار می‌رفت مرز 1900 دلار را پس بگیرد در کنار کاهش قیمت دلار در بازار داخلی، افت قیمت سکه را رقم زد.

به گزارش اقتصاد نیوز، دلار آمریکا معاملات روز دوشنبه را با قیمت 24 هزار تومان آغاز کرد. دلار با نوسان حول مرز 24 هزار تومان کار خود را ادامه داد و در ساعت 11 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 24 هزار و 10 تومان قرار گرفت. قیمت دلار در ادامه قدری کاهش یافت و در پایان معاملات نیمه اول روز روی 23 هزار و 910 تومان ایستاد. قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی 23 هزار 970 تومان بود. در نتیجه تغییرات قیمت نسبت به روز گذشته منفی و جزئی بود.

در بازار متشکل ارزی قیمت‌ ابتدایی دلار از متوسط روز گذشته 61 تومان بالاتر بود. قیمت دلار متشکل در ابتدای معاملات 23 هزار و 341 تومان بود و در ساعت 13  روی 23 هزار و 375 تومان قرار گرفت. تغییرات قیمت دلار متشکل هم مانند بازار آزاد محدود بود. 

ثبات قیمت‌ها ناشی از عدم قطعیت در مورد آینده است

 در شرایط عادی نوسان پایین قیمت‌ها نشانه خوبی است، سطح اطمینان را بالا می‌برد و تجارت خارجی را گسترش می‌دهد، اما در شرایط کنونی ثبات قیمت‌ها به نوعی ناشی از بلاتکلیفی است و حجم مبادلات در بازار پایین است.

فعالان بازار در انتظار نتیجه انتخابات و تعیین شدن مسیر قطعی مذاکرات هستند. اظهار نظرهای اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران حاکی از این است که مانعی که نتوان آن را از سر راه برداشت در مسیر مذاکرات وجود ندارد، گفتگوها در باره ظرائف حقوقی در حال انجام است و هدف تیم مذاکره‌کننده ایران رسیدن به یک توافق خوب است که نگرانی‌های ما را بر طرف و اهداف حقوقی ما را برآورده کند. این اظهار نظرها برای بازار به این تعبیر می‌شود که مذاکرات ادامه خواهد داشت.

کاهش قیمت سکه با افت طلای جهانی و دلار

قیمت سکه امامی در شروع معاملات امروز از نرخ عصر روز گذشته 20 هزار تومان پایین‌تر و روی 10 میلیون و 660 هزار تومان قرار داشت. قیمت سکه در ادامه باز هم کاهش یافت و در حوالی ساعت 12 ظهر روی 10 میلیون و 600 هزار تومان قرار گرفت.

سکه امامی

 قیمت دلار آمریکا در ساعت 11 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 24 هزار و 10 تومان قرار داشت و تغییرات جزئی مثبتی را نسبت به روز گذشته ثبت کرده بود، اما در ادامه کاهش یافت و زیر نرخ عصر دیروز قرار گرفت. تغییرات قیمت طلای جهانی نیز در این مقطع نزولی بود. طلای جهانی هفته گذشته را با قیمت 1878 دلار به پایان رسانده بود. فعالان بازار طلا منتتظر بودند که فلز گرانبها مرز 1900 دلار را پس بگیرد، اما طلای جهانی این هفته را با ثبت تغییرات منفی نسبت به انتهای هفته گذشته آغاز کرد و در حوالی 1865 دلار قرار داشت. بر این اساس افت قیمت سکه احتمالا با کاهش قیمت طلای جهانی و دلار در ارتباط بود.

ثبات قیمت‌ها و انتظار در بازار صبح امروز

بازار ارز در انتظار نهایی شدن مذاکرات و تعیین نتیجه انتخابات است. سکه به دلار و طلای جهانی نظر دارد. دلار و طلای جهانی افت کردند و سکه را قدری به پایین کشیدند. تقاضا در بازار سکه پایین است. پایین بودن تقاضای سکه در شرایط کنونی قابل درک است زیر انتخابات ریاست جمهوری در راه است، مذاکرات هنوز نهایی نشده است، اقتصاد جهانی در حال بازسازی است و فرایند بازسازی هنوز تکمیل نشده است. با توجه به موارد ذکر شده افراد با احتیاط به بازار وارد و از آن خارج می‌شوند تا تکلیف این مسائل روشن شود.

در اکوایران ببینید : کف جدید قیمت دلار کجاست ؟

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما