احتیاط در بازار سکه تحت تاثیر بازار جهانی طلا؛

بازار ارز ایران چشم انتظار مذاکرات وین

کدخبر: 425920
اقتصادنیوز: دلار قیمت‌هایی زیر مرز 24 هزار و 700 تومان را به ثبت رساند. انتظارات کاهشی در بازار دلار تقویت شده‌اند و بازار انتظار شروع دور جدید مذاکرات را می‌کشد.

به گزارش اقتصادنیوز ، دلار آمریکا معاملات امروز را با قیمت 24 هزار و 850 تومان و 70 تومان و پایین‌تر از نرخ عصر روز گذشته آغاز کرد.

تحلیل‌گران، دامنه نوسان قیمت دلار در این روزها را از 24 هزار و 800 تا 25 هزار تومان عنوان کرده بودند. قیمت دلار در معاملات صبح امروز از مرز 24 هزار و 800 تومان پایین‌تر رفت و در پایان معاملات نیمه اول روز روی 24 هزار و 690 تومان قرار گرفت.

سایه مذاکرات وین بر سر بازار ارز

به طور کلی دامنه نوسان نرخ دلار در این روزها محدود شده است. علت اصلی این مسئله نیز بلاتکلیفی بازار و عدم اطمینان فعالان بازار نسبت به روند مذاکرات است. این احتمال وجود دارد که اخباری که در مورد شروع دور جدید مذاکرات رد و بدل می‌شود به تقویت انتظارات کاهشی در بازار دلار کمک کرده باشد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که آمادگی دارد بدون محدودیت زمانی به دور هفتم مذاکرات غیر مستقیم با ایران برگردد. طرف آمریکایی معتقد است به تعویق افتادن شروع دور جدید مذاکرات به نفع ایران نیست. مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که در حوزه‌هایی از جمله توافق هسته‌ای دنبال همکاری با ایران است و در عین حال اگر لازم باشد در حوزه‌های مختلف به ایران فشار می‌آورد. این اظهار نظرها اگر به تمایل طرف خارجی برای حصول توافق تعبیر شود می‌تواند شکل‌گیری انتظارات کاهشی در بازار را توجیه کند.

نوسان نرخ دلار در دامنه محدود

ویژگی اصلی بازار در این روزها کاهش یا افزایش نرخ دلار نبود، بلکه نوسان نرخ دلار در دامنه‌ای محدود بود. قیمت دلار امروز از محدوده نوسان قبلی خارج شد و زیر مرز حساس قرار گرفت. باید دید دلار زیر این مرز پایدار می‌ماند یا به بالای 24 هزار و 800 تومان باز می‌گردد.

قیمت سکه امامی کاهش یافت

طلای جهانی در روز گذشته حول مرز 1800 دلار نوسان داشت و معاملات امروز را با قیمت حوالی 1810 دلار شروع کرد. قیمت سکه در شروع معاملات امروز 10 میلیون و 650 هزار تومان بود. اگر قیمت دلار را 24 هزار و 800 تومان و قیمت طلا را 1810 دلار در نظر بگیریم اندازه حباب سکه 10 میلیون و 650 هزار تومانی کمتر از یک درصد به دست می‌آید که نسبتا کوچک است.

اما تنها مسئله حباب مطرح نیست، وضعیت بازار دلار و طلای جهانی باعث به وجود آمدن عدم اطمینان در بازار سکه شده است و فعالان بازار سکه با احتیاط رفتار می‌کنند. به هر روی در طول معاملات امروز دلار زیر مرز 24 هزار و 800 تومان قرار گرفت و باعث شد انتظارات کاهشی در بازار سکه تقویت شود. قیمت سکه رقم‌هایی زیر 10 میلیون و 600 هزار تومان را نیز به ثبت رساند و در پایان معاملات نیمه اول روز روی 10 میلیون و 610 هزار تومان قرار گرفت.  

سکه امامی

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار افت کرد و رقم‌هایی زیر مرز 24 هزار و 700 تومان را به ثبت رساند. قیمت سکه امامی نیز تحت تاثیر بلاتکلیفی طلای جهانی (نوسان حول مرز 1800 دلار) و افت قیمت دلار کاهش یافت.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما