ارز در هفته‌ای که گذشت/ آمریکا، دلار را کمی ارزان کرد

کدخبر: 493258
اقتصادنیوز: در هفته‌ای که گذشت انتشار اخبار مثبت از سوی مقامات آمریکایی درباره مذاکرات وین، دلار را به سطوح قیمت اولیه کانال 28 هزار تومانی بازگرداند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، نرخ شاخص بازار ارز در تعطیلات هفته گذشته شاهد کاهش قیمت بود. پس از انتشار سیگنال‌های مذاکراتی از سوی طرف آمریکایی در روز‌های گذشته نرخ دلار به سطوح قیمت اولیه کانال ۲۸ هزار تومانی بازگشت. روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه لیندا توماس گرینفیلد، سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، از پیشرفت‌های قابل توجهی در حل موانع باقی مانده در روند نشست‌های هسته‌ای وین سخن گفت. در همین راستا ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی خبری با اهالی رسانه در خصوص مذاکرات بازگشت به برجام گفت: ما همچنان متعهد به بررسی امکان بازگشت متقابل به پایبندی مشترک به برجام هستیم به این دلیل که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ما است.

CMVYya4XpCKL

در پی انتشار همین اخبار نیز نرخ دلار در فضای غیر‌رسمی بازار با کاهش قیمتی 130 تومانی نسبت به نرخ‌های ابتدای هفته به رقم 28 هزار و 50 تومان رسید.  در هفته‌ای که گذشت بازار ارز تهران فضای خلوتی را تجربه کرد. بازار که از روز‌های ابتدایی هفته گذشته دچار کاهش حجم معاملات شده بود در روز‌های میانی هفته به نوعی به خواب فرو رفت. تنها نرخ‌های ارائه شده جهت خرید و فروش ارز‌های شاخص در حجم کم و به صورت خانگی و در گروه‌های مجازی این معامله‌گران مطرح می‌شد. عموم نرخ‌های ارائه شده مذکور جهت فروش اسکناس دلار حوالی ارقام 28 هزار و 50 تا 28 هزار و 200 تومان نوسان می‌کرد.

در زمینه فروش اسکناس یوروی آزاد نیز این نرخ‌ها‌ محدوده قیمتی 29 هزار و 900 تا 30 هزار تومان را هدف قرار داده بودند. اما به‌طور کلی نرخ آزاد ارز در هفته‌ای که گذشت و در شرایط کمبود معاملات روندی کاهشی را تجربه کرد.

 

به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز، کاهش قیمت مشاهده شده در نرخ معامله‌های این بازار می‌تواند به دلیل انتشار سیگنال‌های امیدوارکننده نسبت به آینده مذاکرات هسته‌ای وین باشد. طی نشست‌های خبری برگزار شده توسط دو مقام مسوول دولت آمریکا در روز چهارشنبه 14 اردیبهشت انتظارات مثبت فعالان سیاسی- اقتصادی از آینده نشست‌های هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تقویت شد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به پیشرفت‌های قابل توجه مذاکرات در ماه‌های اخیر از تصمیم دولت این کشور بر حل اختلافات باقی مانده از مسیر دموکراسی سخن گفت. پرایس گفت: ما همچنان متعهد به بررسی امکان بازگشت متقابل به پایبندی مشترک به برجام هستیم به این دلیل که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ما است. نشریه وال‌استریت ژورنال نیز در زمینه چگونگی ادامه یافتن نشست‌های هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی نوشت: اروپایی‌ها با فرستادن هماهنگ‌کننده مذاکرات به ایران می‌خواهند برای احیای برجام فشار جدید وارد کنند. انریکه مورا می‌خواهد ایران را متقاعد کند که فعلا متن توافق را بدون خروج نام سپاه از فهرست تروریستی امضا کند و این موضوع به آینده موکول شود.

سکه امامی اما در شرایطی که طلای جهانی دچار کاهش قیمت شده بود با 30 هزار تومان افزایش قیمت به رقم 13 میلیون و 150 هزار تومان رسید.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی