گزارش «اقتصادنیوز» از بازار سکه؛

زورآزمایی ۲ جناح در بازار/ حباب سکه ترکید؟/شرط مهم برای کاهش قیمت سکه و طلا/ پیش بینی قیمت سکه امروز 19 فروردین 1403

کدخبر: ۶۳۸۸۷۶
اقتصادنیوز: سکه بازان روز گذشته راه خود را از بازار جهانی طلا جدا کردند و سکه امامی تیک اصلاح را زد. در شرایط کنونی برخی از فعالان بازار با اشاره به حباب سکه می‌گویند احتمال تداوم نوسان کاهشی قیمت سکه وجود دارد. بااین‌حال عده‌ای دیگر می‌گویند که جو بازار همچنان هیجانی است.
زورآزمایی ۲ جناح در بازار/ حباب سکه ترکید؟/شرط مهم برای کاهش قیمت سکه و طلا/ پیش بینی قیمت سکه امروز 19 فروردین 1403

به گزارش اقتصادنیوز، درحالی‌که داده‌های اقتصادی آمریکا از جمله شاخص مدیران خرید و داده‌های شغلی این سیگنال را به سیاست‌گذاران می‌دهد که اقتصاد این کشور در وضعیت تقریباً مناسبی قرار دارد؛ اما تقاضا برای فلز گران‌بهای جهانی هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود. بر همین اساس قیمت اونس طلا روز شنبه در حدود ۵۱ دلار افزایش را ثبت کرد و به ۲۳۳۰ دلار رسید.

اما دلیل این موضوع چیست؟ فعالان بازار مهم‌ترین علت رشد شارپی قیمت طلای جهانی را تداوم تنش‌های ژئوپلیتیک می‌دانند و معتقدند درگیری‌های اوکراین و جنگ غزه طلای جهانی را به‌عنوان پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران جذاب کرده است. این دسته از تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که تا زمانی که جنگ ادامه دارد طلا نیز به شیب مثبت خود ادامه می‌دهد و تا پایان این درگیری‌ها کمیته فدرال رزرو اقدامات خود را در جهت آغاز سیاست‌های انبساطی اعمال خواهد کرد.

با تمام این اوصاف، سکه بازان روز گذشته راه خود را از بازار جهانی طلا جدا کردند و سکه امامی تیک اصلاح را زد. به‌این‌ترتیب سکه امامی که روز پنجشنبه هفته قبل با ۴۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان بسته شده بود روز گذشته در سایت اتحادیه طلا و جواهر رقم ۴۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان را به خود اختصاص داده است.

کشتی آرای، نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر این کاهش قیمت را به افت سطح تقاضا و کوچک‌شدن حباب قیمت سکه نسبت داده است. به گفته او: «در حال حاضر حباب سکه در محدوده ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، اما طلا حباب ندارد و قیمت آن واقعی و بر اساس قیمت اونس جهانی و نرخ دلار تعیین می‌شود. با کاهش تقاضا برای خرید سکه، حباب سکه کاهش و در نهایت قیمت نهایی هم کاهش پیدا کرد، البته قیمت طلا کاهش پیدا نکرده و نرخ اونس جهانی هم همچنان روند صعودی را ادامه داده و به ۲ هزار و ۳۳۰ دلار رسیده است.»

در شرایط کنونی برخی از فعالان بازار با اشاره به حباب سکه می‌گویند احتمال تداوم نوسان کاهشی قیمت سکه وجود دارد. بااین‌حال عده‌ای دیگر می‌گویند که جو بازار همچنان هیجانی است.

تکنیکالیست‌ها هم بر این باورند که سکه امروز در مرز ۴۵ میلیون تومان تست خواهد شد. به عقیده آنها درصورتی‌که این مرز حفظ شود احتمال رسیدن آن به پله دوم و پنجم کانال یاد شده تقویت خواهد شد. بااین‌حال اگر مرز یاد شه از دست برود این امر می‌تواند قدرت کاهشی را بیشتر کند و سکه تا نیمه کانال ۴۴ میلیون تومان عقب‌نشینی کند. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی