گزارش «اقتصادنیوز» از بازار ارز

تتر و اونس ریختند؛ دلار درجا زد/ قیمت دلار بر سر دوراهی/ پیش بینی قیمت دلار امروز شنبه ۱۹ خرداد 1403

کدخبر: ۶۵۱۹۹۶
اقتصادنیوز: بازار ارز تهران در حالی همچنان منتظر نتایج دو اتفاق سیاسی داخلی و خارجی برای اعلام موضع است که پیش بینی معامله گران از نوسان محدود قیمت دلار در آغاز هفته حکایت دارد.
تتر و اونس ریختند؛ دلار درجا زد/ قیمت دلار بر سر دوراهی/ پیش بینی قیمت دلار امروز شنبه ۱۹ خرداد 1403

به گزارش اقتصادنیوز، معاملات بازار ارز تهران در اولین روز هفته در حالی آغاز خواهد شد که قیمت دلار در پایان هفته گذشته نوسان افزایشی یا کاهشی محسوسی را تجربه نکرد و در آرامش به سر برد؛ اتفاقی که به عقیده بسیاری از معامله‌گران، ناشی از انتظار بازار برای دو موضوع سیاسی مهم است. اول؛ واکنش ایران به قطعنامه شورای حکام و دوم؛ نتایج تایید صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری.

به عقیده گروهی از فعالان بازار، بازارساز از طریق افزایش عرضه، تمام تلاش خود را برای کنترل قیمت به کار خواهد گرفت. همچنین خبری در بازار به گوش رسید که بانک مرکزی با تزریق سنگین درهم در بازار دبی تلاش کرده است تا از اثرات منفی این قطعنامه بر نرخ ارز جلوگیری کند. البته نحوه واکنش ایران به قطعنامه ضد ایرانی نیز همچنان در صدر گمانه زنی ها قرار دارد؛فرضیاتی که واکنش ایران را در یک طیف محتمل می دانند؛ از صدور بیانیه تا تصمیم تهران درباره فعالیت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی که البته هیچ یک از این فرضیات به صورت رسمی تایید یا رد نشده است.

برخی دیگر از معامله گران نیز به ماجرای انتخابات ریاست جمهوری اشاره دارند و بر این باورند که بازار تا زمان اعلام نتایج تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در حالت معلق به سر خواهد برد.

براساس پیش بینی این گروه؛ فعالان بازار با اعلام اسامی داوطلبان تایید صلاحیت شده، درباره واکنش یا عدم واکنش به این خبر تصمیم گیری خواهند کرد. با این حال روند قیمت دلار هرات در معاملات پشت خطی روز جمعه حکایت از نوسان محدود و رنج بودن آن دارد، دلار روز گذشته را با نرخ 59 هزار و 100 آغاز کرد و در حالی به پایان رساند که با 20 تومان کاهش، 59 هزار و 80 تومان قیمت خورد. همچنین قیمت دلار هرات در آغاز امروز در کانال 59 هزار تومان پیشروی کرده و 59 هزار و 250 تومان خرید و فروش شده است.

شب گذشته همچنین قیمت تتر رشد نسبی را تجربه کرد و به 59200 تومان در هر واحد رسید اما این روند در ادامه معاملات بازار ارز دیجیتال تداوم پیدا نکرد و تتر به کانال کاهشی بازگشت و 58778 تومان نرخ گذاری شد. قیمت اونس هم امروز روند نزولی روز گذشته را تداوم بخشید و به 2293 دلار رسید.

روند نزولی قیمت تتر در جریان معاملات شبانه و همچنین سقوط محسوس قیمت اونس در بازار تا بدین لحظه، معامله‌گران را بر آن داشته است که با توجه به نوسانات نزولی این دو مولفه اثرگذار بر قیمت دلار، نوسان محدود را برای اسکناس آمریکایی پیش بینی کنند. این گروه از معامله گران معتقدند بازار هفته را با آرامش آغاز خواهد کرد و همچنان منتظر سیگنال های سیاسی داخلی و خارجی می ماند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی