آغاز بررسی تبصره های لایحه بودجه 1400

کدخبر: 396185
اقتصادنیوز :‌اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دو نوبت صبح و بع د از ظهر بررسی تبصره های لایحه بودجه سال 1400 را در دستور کار قرار دادند.

به گزارش اقتصادنیوز ، دویست و هفتاد و ششمین جلسه شورا با آغاز بررسی تبصره های بودجه آغاز شد.

بر اساس ابلاغ و دستور العمل وزارت کشور مقرر شده است که تبصره های بودجه نیز در قالب بودجه بررسی شوند که به اعتقاد محسن هاشمی رییس شورا این امر موجب شفافیت بیشتر بودجه نیز می شود.

در ابتدای این جلسه سید حسن رسولی خزانه دار شورا  و نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه از نحوه و شیوه رسیدگی به تبصره های بودجه سخن گفت و اینکه تبصره های بودجه از 30 به 41 تبصره در کمیسیون تلفیق و بر اساس پیشنهادات ارائه شده اعضا افزایش پیدا کرده است. رسولی با اشاره به اینکه تبصره‌ها بخش‌دوم بودجه 1400 شهرداری تهران است، اظهار داشت: همانطور که در بخش درآمدها اعلام کردم، سرجمع درآمد و هزینه‌هایی که در لایحه بودجه 1400 به شورا تقدیم شد 49 هزار 960 میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق و صحن شورا با کاهش مواجه شد و  به رقم  48 هزار  و 880 میلیارد تومان رسید.

رسولی ادامه داد: تبصره های پیشنهادی شهردار 33 مورد بود.همچنین طی این مدت 200 پیشنهاد از اعضا و کمیسیون‌ها  دریافت کردیم که از این 200 پیشنهاد حدود 65 مورد در کمیسیون رای نیاورد و ما بقی در متن تبصره‌هایی که آقای شهردار داده بودند اضافه شد و 8 تبصره هم به صورت الحاقی نهایی شد.

خزانه دار شورا ادامه داد: پروژه کوچک مقیاس توسعه محلی که به شدت مورد استقبال شهروندان و شورایاری بوده، در بودجه 1400 مدنظر قرار گرفته است. آقای شهردار 2 هزار و 274 میلیارد تومان  برای تکمیل این پروژه ها پیشنهاد دادند، در کمیسیون تلفیق هزار میلیارد تومان هم به این عدد اضافه شد تا بودجه نهایی برای پروژه های کوچک مقیاس توسعه محلی به 3 هزار و 274 میلیارد تومان شود.

در ادامه و قبل از بررسی پیشنهادهای اعضا حذف و اصلاح بند های تبصره ها و نیز پیشنهاداتی که از سوی کمیسیون تلفیق بعدا ارائه شده مورد تایید اعضا قرار گرفت. بر این اساس پیشنهاداتی که بعد از تصمیم از سوی کمیسیون تلفیق مطرح شده قابل اصلاح و حذف خواهد بود . در این جلسه محسن هاشمی مخالف حذف یک جزء از تبصره ها بود چرا که اعتقاد داشت بر این اساس به اصل تبصره لطمه وارد می شود.

سید محمود میر لوحی نیز در موافقت با این امر گفت: در قالب  یک نظام نامه پیشنهاداتی که قبلا داده شده باشد و در کمیسیون تلفیق پذیرفته نشده قابلیت طرح دارد.

وی افزود: اما اگر کمیسیون تلفیق و برنامه و بودجه پیشنهادی را اضافه کرده می توان در همان محدوده حق برای حذف و یا اصلاح محفوظ است.

ادامه جلسه با آغاز بررسی تبصره ها همراه بود.

در ادامه جلسه سید ابراهیم امینی نایب رییس شورای شهر پیشنهادی مبنی بر جایگزینی عبارت تایید در کمیته تخصیص با تایید نهایی در صحن شورای شهر در بند "ج" تبصره دو  بودجه را ارائه داد.

وی افزود: در متن نهایی آمده شهرداری مکلف است در راستای اجرای ماده 39 برنامه سوم توسعه شهر تهران نسبت به بررسی پروژه های جدید در کارگروه تخصصی که اعضای ان توسط کمیته تخصیص مشخص می شود و با حضور نمایندگان کمیسیون های تخصصی حسب مورد اقدام نموده و پس از تایید در کارگروه مذکور نسبت به تخصیص اعتبار لازم به این پروژه ها در کمیته تخصیص اقدام نمایند.

وی افزود: لذا در این تبصره  تایید را به عهده کارگروه تخصصی قرار داده که اعضای آن  توسط کمیته تخصیص مشخص می شود. و حضور نمایند گان کمیسیون ها نیز حضور بدون رای است  این در حالی است که چنین مواردی باید در صحن شورای شهر تایید نهایی شود.

در ادامه مرتضی الویری به عنوان مخالف گفت: جایگاه شورای شهر کلان در راستای قانون گزاری است لذا  اگر مواردی این چنین در دستور کار شورا قرار اولا شان شورا رعایت نمی شود و ثانیا وقت شورا اجازه بررسی چنین مواردی را نیم دهد. در حال حاضر که ما جلسات فوق العاده منظم در طول هفته داریم و کمیسیون ها و کمیته ها وقتشان کامل پر است باز به برنامه های خود شورا نمی رسیم لذا این قبیل موارد کار اجرایی است و من با این پیشنهاد مخالفم.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما