رکوردهای بی سابقه در دهه 90

رشد 100 درصدی قیمت مسکن

کدخبر: 424033
روند رشد قیمت مسکن از ابتدای دهه 90 تا کنون نشان میدهد رشد سالانه قیمت در پاییز 99 در ده سال گذشته بی سابقه بوده است. این رشد در متوسط قیمت خرید و فروش مسکن در کشور بیش از اجاره به چشم می خورد

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت مسکن را می توان در دو شاخه اجاره و خریدو فروش آپارتمان مورد بررسی قرار داد. 

اطلاعیه مرکز آمار در مورد قیمت مسکن و اجاره در پاییز 99 حکایت از آن دارد که در کل کشور بیشترین رشد قیمت خرید و فروش آپارتمان و اجاره در سومین فصل سال گذشته به ثبت رسیده است. 

رکورد تورم نقطه ای مسکن در پاییز 99

آخرین داده‌هایی که مرکز آمار از اوضاع قیمت‌ها در پاییز سال گذشته منتشر کرد نشان از رشدهای بی سابقه‌ای داشته است. در همین رابطه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع آپارتمان در پاییز 99 معادل با 8 میلیون و 950 هزار تومان به ثبت رسیده است. مقایسه این قیمت با فصل تابستان همین سال نشان میدهد بازار مسکن با 24.7 درصد رشد فصلی مواجه شده که هم شانه با رشد فصلی ثبت شده در تابستان بیشترین تورم فصلی در بازار مسکن کل کشور در دهه 90 بوده اند.

اما مهمترین اتفاق در بخش رشد نقطه ای بازار مسکن رخ داده است. مقایسه قیمت خرید و فروش مسکن با موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان از رشدی 113.72 درصد داشته است این رشد در تمام سالهای دهه 90 بیشترین رشد بوده است. به عبارت دیگر طبق داده های مرکز آمار به طور متوسط در کل کشور قیمت خرید و فروش خانه نسبت به سال قبل حداقل دو برابر شده که بیشترین افزایش قیمت در کل این دهه به شمار می آید.

بررسی رشد قیمت ها در هر دو زاویه نشان می دهد رشد قیمت مسیری صعودی داشته و همچنان بر این مسیر افزوده شده است. این در حالی است که از شتاب رشد در ماه های اخیر کمی کاسته شده است.

اما سمت دیگر هزینه های مسکن به قیمت اجاره اشاره داشته است.

رشد قیمت مسکن بالاتر از اجاره

در این بخش مشاهده می شود روند رشد فصلی قیمت اجاره مسیری نوسانی داشته با این حال محور این نوسانات اندکی صعودی بوده است. 

رشد قیمت اجاره مسکن در سومین فصل سال 99 نسبت به فصل قبل خود  معادل با 7.5 درصد بوده که در مقایسه با رشد بهاری اندکی تنزل پیدا کرده است. 

در اکوایران ببینید : مسکن دوباره جهش می‌ کند ؟

اما رشد سالانه این متغیر نیز مانند خرید و فروش خانه روندی صعودی داشته و در این فصل به بالاترین میزان خود از ابتدای این دهه تا کنون رسیده است. درهمین رابطه رشد نقطه ای در متوسط قیمت یک متر مربع اجاره به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی مسکن در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان می دهد قیمت اجاره 44.8 درصد رشد داشته است.

بااینکه روند این متغیر نیز صعودی بوده اما شدت افزایش آن در مقایسه با آنچه در بازار خرید و فروش ملک به ثبت رسیده کمتر بوده است. به این معنا که افزایش قیمت ها به مراتب بیشتر از افزایش به ثبت رسیده در بخش اجاره بوده است.

  • مسکن
  • مسکن
  • مسکن
  • مسکن
تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی

    اقتصادنیوز: قیمت طلا و نقره در معاملات دیروز روندی کاهشی داشت. با این حال بیت‌کوین توانست با تغییر مسیر به لاین صعود…

از دست ندهید
بلیط هواپیما