کدخبر: ۱۰۲۰۶۹ لینک کوتاه

سهم ۸۰ درصدی کشاورزی در تولید اکسید نیتروژن

از نگاه محققان، کشاورزی عامل انتشار هشت تا ۱۴ درصد از کل گازهای گلخانه ای منتشر شده در جهان است.

به گزارش اقتصاد نیوز، به نقل از  فائو تعیین میزان دقیق کود ازته مورد نیاز برای کشاورزی عامل موثر بر کاهش عواقب ناشی از تغییرات اقلیمی است.

براساس  این گزارش محققان دانشگاه ایالتی میشیگان کار تحقیقی جدیدی در خصوص تعیین میزان مشارکت کودازته در انتشار گازهای گلخانه‌ای از مزارع کشاورزی  را در Proceedings of the National Academy of Sciences چاپ کرده است.

 این تحقیق با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از سراسر جهان به منظور نشان دادن انتشار اکسید نیتروژن پس از کوددهی به خاک انجام شده است.

این گزارش تاکید می‌کند اکسید نیتروژن گازی گلخانه‌ای است که در خاک پس از اضافه کردن ازت تولید می‌شود و اگر ازت داده شده به خاک بیش از مقدار موردنیاز گیاه باشد، میزان تولید آن بسیار بیشتر از حد معمول می‌شود.

پس از دی‌اکسیدکربن و متان، اکسید نیتروژن مهمترین گاز گلخانه‌ای و مضر برای لایه ازن است که 80 درصد اکسید نیتروژن منتشر شده ناشی از  آن مربوط به فعالیت‌های کشاورزی است.  در واقع کشاورزی عامل انتشار هشت تا 14 درصد از کل گازهای گلخانه‌ای منتشر شده در جهان است.

بنا بر نظر این محققان اگر مقدار ازتی که به‌خاک اضافه می‌شود دقیقا به اندازه و در زمان مورد نیاز گیاه باشد، کوددهی به مراتب کمتر در انتشار گازهای گلخانه‌ای موثر خواهد بود.