کدخبر: ۱۰۷۳۴۲ لینک کوتاه

گزارش بانک جهانی نشان می دهد

نسبت پس انداز ملی به GDP در ایران بالاتر از آلمان و استرالیا

در سال ۲۰۱۲ میلادی نرخ پس انداز ملی در ایران معادل ۳۰.۳ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بود. در این سال بالاترین نسبت پس انداز ملی به تولید ناخالص داخلی در کویت و پایین ترین آن در قرقیزستان به ثبت رسید.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از بانک جهانی در سال 2012 میلادی پس انداز ملی در ایران برابر با 30.3 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بود. ایران از نظر نرخ پس‌انداز ملی نسبت به تولید ناخالص داخلی در جایگاه بیست و پنجم دنیا قرار داشت. نرخ پس‌انداز ملی ایران نسبت به تولید ناخالص داخلی در ایران تقریباً معادل تایوان و روسیه بوده است.

در سال 2012 میلادی کویت بالاترین نرخ پس‌انداز ملی نسبت به تولید ناخالص داخلی را داشته است. مطالعات نشان می‌دهد نرخ پس‌انداز ملی در این کشور خاور میانه برابر با 59 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور بود و در قطر این نرخ برابر با 58.8 درصد بوده است. کنگو سومین کشور دنیا در این رده‌بندی بود و چین هم که چهارمین کشور دنیا از نظر نرخ پس‌انداز ملی به تولید ناخالص داخلی است،  معادل 50.1 درصد تولید ناخالص داخلی اش پس‌انداز ملی دارد. عربستان سعودی در این رده‌بندی در جایگاه پنجم دنیا قرار دارد.

در سال 2012 میلادی نرخ پس‌انداز ملی امارات برابر با 40 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور و در مالزی برابر با 31.9 درصد تولید ناخالص داخلی بوده است. در سال 2012 میلادی بنگلادش معادل 27 درصد تولید ناخالص داخلی خود پس‌انداز ملی داشت و استرالیا معادل 25.2 درصد. آلمان در این رده‌بندی در جایگاه پنجاه و یکم قرار دارد و نرخ پس‌انداز ملی به تولید ناخالص داخلی در این کشور برابر با 24.3 است.

در میان 140 کشور دنیا، قرقیزستان در انتهای فهرست قرار دارد و نرخ پس‌انداز به تولید ناخالص داخلی در این کشور برابر با 2.4 است. در کنیا این نرخ برابر با 9.3 است.

در بروندی، گینه نو پاپوآ، موزامبیک و ماداگاسکار نرخ پس‌انداز به تولید ناخالص داخلی منفی است.