کدخبر: ۱۷۱۳۵۰ لینک کوتاه

الزامات افزایش روابط اقتصادی با قطر

با توجه به تنش ایجاد شده بین اعراب و قطع رابطه کشورهای عربی با قطر، ایران در بهره‌برداری اقتصادی از این شرایط باید به صورت منطقی عمل کرده و از تصمیم‌گیری‌های هیجانی دوری کند.

به گزارش آرمان ، به عبارت دیگر باید فرصت‌طلبی در پارامترهای اقتصادی را کنار بگذاریم و برنامه‌های خود را به سمت برنامه‌های بلندمدت با همه کشورهای دنیا هدایت کنیم. قطعا در ارتباطات بین‌المللی از این بداخلاقی‌ها بین کشورها اتفاق می‌افتد، ولی در نهایت این مشکلات حل می‌شود و اگر ما بخواهیم بر مبنای این تنش‌های موقت ایجاد شده برنامه‌های اقتصادی خود را پایه‌گذاری کنیم قطعا در بلندمدت دچار آسیب خواهیم شد.

باید به این قضیه معقولانه‌تر نگاه کنیم و تا جایی که شرایط اجازه می‌دهد مسائل اخلاقی را در نظر بگیریم و کمک کنیم مشکل کشور همسایه برطرف شود، ولی نه به صورتی که برای کشور خود مشکل ایجاد کنیم. چون در طرف مقابل قطر فقط عربستان و امارات قرار ندارند، بلکه تعداد زیادی از کشورهای عربی و حتی غیر عربی و آفریقایی هستند که با ما ارتباط دوستانه داشتند و همچنان دارند. بنابراین حمایت صددر‌صدی از یک طرف می‌تواند ما را از کشورهای دیگر دور کند.

ما باید در عین حال که به منافع اقتصادی خود فکر می‌کنیم باید جنبه‌های دیگر از این موضوع را هم در نظر بگیریم. باید منافع مورد نظر را برای بلندمدت در نظر بگیریم نه فقط برای دو سه ماه، چرا که قطعا این تنش ایجاد شده بین کشورهای عربی به کمک کشورهای دیگر حل خواهد شد و در این میان کسانی ضرر می‌کنند که بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند. در حال حاضر ایران باید منابع مورد نیاز این کشور را تامین کند و صادراتی را که به این کشور متوقف شده است در دست بگیرد و از مانورهای سیاسی، تبلیغاتی و بزرگ نمایی پرهیز کند.

همچنین باید فرصت دهیم بخش خصوصی کشورمان قسمتی از این بازار را در دست بگیرد و بخش خصوصی نیز باید آن‌قدر خوب عمل کند که حتی با پایان این تنش‌ها و عبور از این شرایط، قطر همچنان به روابط تجاری خود با ایران ادامه دهد و به منابع قبلی تامین نیازهای خود باز نگردد. همچنین در دستیابی به بازار قطر رقیبان سرسختی چون عمان، هند و چین وجود دارند، ولی در عین حال رقابت هم تعریف خاص خودش را دارد. ما در رقابت هم باید منافع معقول را که به منافع بلندمدت می‌انجامد در نظر بگیریم.

ایران به دلیل هم مرز بودن با قطر می‌تواند راحت‌تر از سایر کشورها نیازهای اقتصادی این کشور را تامین کند‌. از نظر خدمات پروازی کشورهایی مانند هند و چین نمی‌توانند خدمت رسانی داشته باشند و قطر باید از طریق کشورهای همسایه پروازهای خود را انجام دهد. بنابراین ایران بهترین گزینه در این زمینه است. همه این موارد باید به درستی و معقولانه صورت گیرد. نباید طوری عمل کنیم که بر ضد منافع اقتصادی خود در تعداد زیادی از کشورهای دنیا پرونده بسازیم، بنابراین منافع بلندمدت کشور خود را فدای منافع کوتاه‌مدت نکنیم.