کدخبر: ۱۷۱۴۸۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جزئیات نحوه دریافت مالیات از تاکسی ها و دیگر وسایل نقلیه عمومی + جدول

بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، چنانچه مالکان تاکسی یا وانت دارای دو خودرو یا بیشتر باشند، خودروی اول از مالیات معاف و خودروی دوم مشمول پرداخت مالیات مقطوع می‌شود.

به گزارش مهر ، سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای، جزئیات مالیات صاحبان وسایل نقلیه عمومی را اعلام کرد. بر این اساس مالکان تاکسی یا وانت که دارای دو خودرو یا بیشتر هستند، خودروی اول آنها از پرداخت مالیات معاف خواهد بود.

متن کامل بخشنامه سازمان امور مالیاتی به شرح زیر است:

امور مالیاتی شهر و استان تهران

ادارات کل امور مالیاتی

موضوع: تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۵ صاحبان مشاغل خودرویی در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ اصلاحی مصوب ۳۱ تیرماه سال ۹۴ قانون مالیاتهای مستقیم

بنا به اختیار حاصل از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه سال ۹۴ مالیات عملکرد سال ۹۵ صاحبان وسایط نقلیه مسافری، باری، ماشین آلات راهسازی و صنعتی مطابق با جداول پیوست با رعایت گروه بندی استانها به شرح زیر تعیین می گردد:

۱- استانهای کشور با توجه به امکانات و شاخص های موثر و به لحاظ وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز شرایط جوی به گروههای زیر تقسیم می گردند:

گروه (۱): شهر تهران

گروه (۲) استانهای آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، فارس، قزوین، گیلان، هرمزگان، مازندران، سایر شهرهای استان تهران غیر از شهر تهران

گروه (۳) آذربایجان غربی، کرمان، گلستان، سمنان، زنجان، قم، همدان، مرکزی، یزد، بوشهر و خوزستان

گروه(۵): استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کردستان، ایلام، کهکلویه و بویر احمد و اردبیل

۳- مالیات صاحبان وسایط نقلیه عمومی تا ظرفیت ۷ تن موضوع جدول ۳ الی ۷ پیوست با اعمال ضرایب جدول زیر تعیین می گردد:

شهرها/شهرستانها استان گروه یک استان گروه دو استان گروه سه استان گروه ۴ استان گروه ۵
مراکز استان ۱۰۰% ۹۵% ۹۰% ۸۵% ۸۰%
شهرها/شهرستانهای طبقه الف ۹۵% ۹۰% ۸۵% ۸۰% ۷۵%
شهرها/شهرستانهای طبقه ب ۹۰% ۸۵% ۸۰% ۷۵% ۷۰%

۳- در خصوص مالکان تاکسی یا وانت که دارای دو خودرو یا بیشتر هستند با توجه به اینکه درآمد مشمول مالیات خودروی اول کمتر از میزان معافیت موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیاتهای مستقیم می باشد، لذا خودروی اول معاف از مالیات بوده و همچنین با توجه به امکان استفاده خودروهای بعدی از مازاد معافیت خودروی اول و نظر به اینکه فعالیت اصلی مودی با خودروی اول انجام شده است، مالیات خودروهای بعدی نیز به صورت مقطوع به شرح جدول یک پیوست تعیین شده است

در خصوص مالکانی که دارای دو خودرو یا بیشتر غیر از تاکسی و وانت می باشند، با توجه به اینکه فعالیت اصلی مودی مربوط به خودروی اول می باشد و همچنین برای خودروی دوم معافیت در نظر گرفته نمی شود، لذا مالیات خودروهای بعدی به صورت مقطوع به میزان ۲۵ درصد بیشتر محاسبه و وصول خواهد شد. همچنین در صوررتی که خودروی اول مودی تاکسی یا وانت بوده و خودروهای بعدی از سایر خودروها یا ادوات موضوع جداول این دستورالعمل باشند با عنایت به توضیحات مذکور مالیات خودروی دوم  با در نظر گرفتن موارد مرتبط با مالیات خودرو یا وسیله نقلیه تا افزایش ۲۵ درصد به شرح فوق به صورت مقطوع خواهد بود.

۴- مودیانی که در سال ۱۳۹۵ به صورت کامل فعالیت نداشته اند مالیات آنها بر اساس مدت کارکرد قطعی می گردد.

۵- صاحبان مشاغلی که مشمول این دستورالعمل می گردند، تکلیفی جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و اسناد و مدارک موضوع آیین نامه ماده ۹۵ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ برای عملکرد سال ۹۵ نخواهند داشت.

۶- صاحبان مشاغل موضوع این دستورالعمل مکلفند نسبت به پرداخت مالیات مقرر عملکرد سال ۱۳۹۵ حداکثر تا پایان خرداد ۱۳۹۶ اقدام نمایند. بدیهی است عدم پرداخت مالیات در مهلت یاد شده موجب تعلیق جریمه موضوع ماده ۱۹۰ قانون مالیاتهای مستقیم به مالیات متعلقه می باشد.

۷- مالیات صاحبان انواع وسایط نقلیه سواری پلاک سفید و همچنین صاحبان انواع وانت بار پلاک سفید و همچنین وانت بارهای کرایه آژانس ها و همچنین سواری های کرایه آژانس ها یا موسسات تحت نظارت تاکسیرانی و یا سایر مراجع از جمله مراجع دولتی، خصوصی، نهادها و شهرداری ها برابر جداول پیوست این دستورالعمل محاسبه و وصول گردد.

۸- مالیات عملکرد صاحبان خودروهایی که در سال ۱۳۹۶ به صورت قطعی به اشخاص غیرواگذار می گردند معادل ده درصد بیشتر از جداول موضوع این دستورالعمل بر حسب مدت فعالیت و رعایت سایر بندهای این دستورالعمل مطالبه خواهد شد.