کدخبر: ۲۰۲۱۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ارزهای تزریق شده به بازار در جیب ۱۶۰ دلال

روزنامه خراسان: گزارش نهادهای نظارتی حاکی از این است که در جریان نوسانات اخیر نرخ ارز در دو ماه گذشته، خریداران بخش عمده ای از ارز تنظیم بازاری، ۱۶۰ نفر بوده اند و ۱۰ درصد از میزان ارز تزریق شده، تنها توسط یک خانواده خریداری شده است.

در پی آغاز طرح های جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز، نرخ ارز، دیروز نیز کاهشی بود. بر این اساس، تا ساعت 16:30 روز گذشته، میانگین نرخ ارز در کل کشور با 55 تومان کاهش به چهار هزار و 634 تومان رسید. در بازار آزاد تهران نیز این روند نزولی با شدت بیشتری اتفاق افتاد.

دیروز شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز تهران نرخ دلار را با 84 تومان کاهش، چهار هزار و 613 تومان اعلام کرد.در این حال، خبرگزاری فارس، جزئیات جدیدی از پشت پرده نوسانات ارزی اخیر را منتشر کرد. به گزارش برخی نهادهای نظارتی ناظر بر بازار ارز، تهران بیش از چهار هزار دلال سرپایی و 153 صرافی غیر مجاز دارد که البته این تعداد، شامل صرافی های غیر مجازی است که تابلوی صرافی دارند.

غیر از این صرافی ها نیز صرافی های بدون تابلوی دیگری هستند که آمار دقیقی از تعداد آن ها در دست نیست. این گزارش حاکی از آن است که تعداد زیادی از دلالان سرپایی، نماینده و کارمند صرافان بدون تابلو و غیر مجاز هستند. طبق این بررسی، در دو ماه گذشته، خریداران بخش عمده ارز تزریق شده به بازار، حدود 160 نفر بوده اند. در این میان، حدود 10 درصد از میزان قابل توجه از ارز تزریق شده به بازار تنها توسط یک خانواده خریداری شده است. این ها همه در شرایطی است که تنها شش میلیارد دلار از ارز پتروشیمی‌ها وارد بازار و به طرفة‌العینی بلعیده شده است.

جذب 24 میلیارد تومان نقدینگی با پیش فروش سکه

یکی از طرح های سه گانه بانک مرکزی، پیش فروش سکه به قیمت یک میلیون و 400 هزار تومان با سررسید شش ماهه و نیز به قیمت یک میلیون و 300 هزار تومان با سررسید یک ساله بود. در این باره گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران حاکی از این است که در روز نخست 17 هزار و 875 قطعه سکه پیش فروش شده که حدود 23 میلیارد و 900 میلیون تومان نقدینگی در قالب طرح جدید پیش فروش سکه، از بازار جمع آوری شده است.