کدخبر: ۲۱۰۱۸۴ لینک کوتاه

تحلیل حسین عبده تبریزی از وضعیت اقتصادی کشور:

بحران همزاد در ایران/فساد اجازه نظام تک نرخی را نمی دهد

سه ریشه بروز مشکل فشار قیمت ناشی از سرکوب قیمت ارز، فشار سیاسی بین‌المللی و همین طور نظام بانکی که از آن به بحران همزاد نام می‌بریم بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، حسین عبده تبریزی در نشست «بحران ارزی و رویکرد دستوری» که از سوی گروه توسعه انجمن اندیشه و قلم با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد به تشریح بحران ارزی و سیاست‌های ارزی دستوری دولت پرداخت و گفت: سوال مهم  این است که آیا نرخ ۴۲۰۰ واقعی است؟ اکثر کارشناسان طیف قیمت ۴۷۰۰ تا ۵۰۰۰ را واقعی می‌دانند. اما احتمالا  دولت نرخ ۴۲۰۰ را برای نزدیکی به نرخ ۳۷۰۰ و به سبب جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی اعلام کرده است.

این اقتصاددان در ادامه گفت: سه ریشه بروز مشکل فشار قیمت ناشی از سرکوب قیمت ارز، فشار سیاسی بین‌المللی و همین طور نظام بانکی که از آن به بحران همزاد نام می‌بریم بوده است. استراتژی فعلی باید کوچک کردن آن چیزی باشد که بازار قاچاق نامیده میشود

عبده تبریزی افزود: در افق کوتاه مدت، استراتژی فعلی که دولت دنبال میکند امکان عملی ندارد. اگر  بخواهد به سمت دو نرخ با فاصله زیاد هم برود باز امکان عملی نخواهد داشت یک دلار ۴۲۰۰ تومان و یک دلار دیگر مثلا ۱۰ هزار تومان باشد. ما طرفدار یک نظام تک نرخی هستیم ولی در موقعیت نظام تک نرخی نیستیم و دو نرخی گریز ناپذیر است

وی در پایان گفت: فساد اجازه نظام تک نرخی را نمی دهد.

از ماه پایانی سال ١٣٩٥، ارزش پول ملی سیر نزولی خود را آغاز کرد و از نرخ برابری ٤٢٠٠ تومان در برابر یک دلار به پنج هزار تومان در پایان سال و ٥٨٠٠ تومان در دهه پایانی فروردین رسید. این که این نوسانات ارزی و کاهش ارزش پول ملی چه میزان متأثر از تحولات در سیاست خارجی و تهدیدات آتی و چه میزان ناشی از سیاست‌های اقتصادی بویژه تصمیمات پولی و بانکی و به طور کلی وضعیت اقتصادی کشور است، پرسش مهمی است که چشم‌انداز و وضعیت نرخ ارز در آینده را ترسیم میکند. در پی بروز بحران ارزی در کشور دولت دوازدهم در نهایت تصمیم گرفت با اعمال سیاست‌های دستوری نرخ ارز را کنترل کند.