کدخبر: ۲۱۵۴۵۷ لینک کوتاه

وزیر اقتصاد آلمان: دولت آلمان نمی‌تواند به طور کامل از شرکت ها در برابر تحریمها محافظت کند

اقتصاد نیوز: وزیر اقتصاد آلمان گفت دولت آلمان تا جای ممکن به شرکتهای آلمانی برای ادامه تجارت با ایران کمک خواهد کرد اما نمی‌تواند به طور کامل از آنها در برابر تحریمها محافظت کند

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ وزیر اقتصاد آلمان گفت، دولت این کشور تا جایی که می تواند به شرکت های آلمانی در کسب و کارشان با ایران کمک خواهد کرد، اما نمی تواند به طور کامل از آنها در مقابل تحریم های آمریکا علیه تهران محافظت کند.

پس از خروج آمریکا از برجام، شرکت های اروپایی فعال در ایران با تهدید آمریکا به وضع تحریم های جدید مواجه شده اند. مقامات اتحادیه اروپا می گویند، هیچ راه آسانی برای حفاظت از شرکت ها و بانک های اروپایی در مقابل ماهیت فراسرزمینی تحریم های آمریکا وجود ندارد.

آلتمایر در پاسخ به این سوال که دولت آلمان چگونه می تواند به شرکت های آلمانی ای که از تصمیم آمریکا نگران اند کمک کند گفت، برلین به آنها کمک خواهد کرد تا وضعیت و تحولات را ارزیابی کنند و در عین حال از دولت آمریکا می خواهند معافیت هایی برای شرکت های آلمانی در نظر بگیرد و موعد انقضای این معافیت ها را تمدید کند.

«ما تا جایی که می توانیم کمک خواهیم کرد اما راهی نیست که بتوان به طور کامل جلوی تبعات این تصمیم یکجانبه دولت آمریکا را گرفت.»

وی همچنین در خصوص چشم انداز جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا گفت، جنگ تجاری یا تعرفه ای هیچ برنده ای ندارد. «اگر شما در مقابل آتش با آتش بجنگید، آنچه برایتان باقی می ماند زمین سوخته است. و این مصرف کنندگان هستند که آسیب می بینند... به همین دلیل است که من دارم با تمام توان برای تجارت آزاد و حفظ فرصت های شغلی مان می جنگم.»