کدخبر: ۲۱۹۳۶۸ لینک کوتاه

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر روابط بانکی

اقتصادنیوز: مدیرعامل بانک رفاه کارگران با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: تردیدی نیست که این موضوع می تواند تاثیراتی را در پی داشته باشد، اما بعید می دانم که دامنه این تاثیرات خیلی سنگین و قابل توجه باشد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ محمدعلی سهمانی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره تاثیر خروج آمریکا از برجام بر روابط بانک های ایرانی با بانک های دنیا با بیان این مطلب، اظهارداشت: با وجودی که بعد از برجام فرصت خوبی در فضای بین المللی برای همکاری بانک های ایرانی با بانک های خارجی ایجاد شد، اما بازهم ارتباطات بانکی با بانک های درجه یک و حتی بعضا درجه ۲ برقرار نبود.

مدیرعامل بانک رفاه کارگران ادامه داد: در سال های گذشته و پس از برجام روابط کارگزاری بانک های ایرانی بیشتر با بانک های کوچک تر یا بانک های خارجی که ریشه ایرانی داشتند برقرار شد و از طریق آنها عملیات های نقل و انتقال ارزی انجام می شد.

سهمانی خاطرنشان کرد: هر چند احتمال دارد که روابط بانکی بانک های ایرانی با بانک های کوچک تر نیز بعد از خروج آمریکا از برجام تحت تاثیر قرار بگیرد، ولی این موضوع نمی تواند تاثیرات قابل توجهی داشته باشد.

وی اظهارداشت: تفاوتی که درباره این دوره خروج آمریکا از برجام با دوران تحریم وجود دارد آن است که بانک های ایرانی برای یک دوره تقریبا ۱۰ ساله تجربه تحریم را دارند و اینبار با تجربه و آمادگی بیشتری با شرایط جدید مواجه می شوند.

به گزاش ایبِنا، دونالد ترامپ رییس جمهوری جنجالی آمریکا روز ۱۸ اردیبهشت ماه بدون حمایت سایر کشورهای امضا کننده توافق جامع هسته ای با ایران از «برجام» خارج شد و دستورات اجرایی رییس جمهور این کشور را برای اعمال مجدد برای از محدودیت های اقتصادی از جمله در زمینه خرید نفت از ایران و مبادلات پولی و بانکی امضا کرد.