کدخبر: ۲۱۹۷۶۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تخمین نرخ ارز، امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد

اقتصادنیوز: پویا ناظران در مطلبی به بررسی قیمت ارز پرداخته است.

به گزارش اقتصادنیوز، پویا ناظران، اقتصاددان کشورمان در کانال تلگرامی خود مطلبی درباره تخمین نرخ ارز نوشته است که آن را می‌خوانید:

تخمین نرخ ارز، چهارشنبه ۲۳ خرداد

بر مبنای یورو: 

۸۲۶۰  /  ۱/۱۷۵  =  ۷۰۳۰

بر مبنای درهم: 

۱۹۱۵  *  ۳/۶۷۲۵  =  ۷۰۳۰

بر مبنای طلای ۱۸:

۲۱۰۷۸۰  /  ۱۲۹۵  *  ۴۲/۹۵  =  ۶۹۹۰

بر مبنای سکه: 

۲۵۲۵  / ۱۲۹۵  *  ۴/۱  = ۷۹۹۵

دو هفته پیش انحراف جدی سکه از بازار ارز شروع شد. آن موقع قیمت سکه «۲ میلیون و ۱۵۳ هزار تومن» بود. 

نوشتم که سابقا بازار سکه نشان داده که نسبت به بازار ارز، از قدرت پیش بینی بهتری برخوردار است و وقتی از بازار ارز منحرف می‌شود، بازار ارز با تاخیر بدنبالش می‌آید. بعبارت دیگر، سابقا انحراف بازار سکه از بازار ارز یک leading indicator برای تغییر قیمت ارز بوده است. این‌بار هم همین شد. یورو از زیر ۷۵۰۰ آمد و ۸۲۰۰ را رد کرد.

امروز قیمت یورو و درهم حکایت از دلار تقریبا ۷۰۰۰ تومانی دارند. منتها قیمت سکه حکایت از دلار ۷۹۹۵ تومانی دارد. یعنی انحراف سکه از ارز کماکان برقرار است.

عجیب‌تر آنکه طلای ۱۸ عیار حکایت از دلار ۶۹۹۰ تومنی دارد. یعنی فروختن سکه و خریدن طلای ۱۸ آب‌شده، به قصد سرمایه‌گذاری، حدود ۱۵٪ سود بیشتری خواهد داشت. با این وجود، تقاضا برای سکه پایان ناپذیر است. عدم تمایل سرمایه‌گذار به طلای ۱۸، و ترجیح بسیار قوی او به سکه، قابل تامل است. این نشان می‌دهد که بیش از سود، سرمایه‌گذار قصد حفظ ارزش ثروتش در یک سرمایه نقدشونده، شناخته شده، و کم ریسک دارد.

در هفته‌های آینده باید دید آیا سکه کماکان leading indicator هست و قیمت یورو هم خود را با دلار تقریبا ۸۰۰۰ تومانی هماهنگ خواهد کرد؟ یا قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند؟