کدخبر: ۲۲۱۸۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سخنگوی دولت خبرداد

تهیه ۳ نوع بودجه اضطراری/ برای برخی درخواست‌ها دلار نداریم

اقتصادنیوز: سخنگوی دولت با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، از طرح‌های دولت برای عبور از چالش‌های احتمالی اقتصادی کشور سخن گفت.رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: کشور تا حدی می تواند سکه تامین می کند و اگر قرار باشد ریال به سکه و دلار در حجم بالا تبدیل شود امکان پذیر نیست و از مردم می‌خواهیم تا در کنار دولت باشند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، محمدباقر نوبخت در خصوص وضعیت پرداخت معوقات و پاداش بازنشستگان، گفت: در دی ماه سال ۱۳۹۵ تمام پاداش بازنشستگی فرهنگیان پرداخت شد و در سال ۱۳۹۶ در هفته معلم این کار صورت گرفت و مقرر شد برای سال جاری نیز پیش از نیمه اول سال یعنی تا انتهای شهریور ماه پاداش این عزیزان پرداخت شود و میزان این معوقات در حدود ۳ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان است.

وی در خصوص تدابیر دولت برای ساماندهی وضعیت ارز و گرانی های کشور به خبرگزاری خانه ملت گفت: با توجه به اینکه کشور از نظر تراز منابع و مصارف مشکلی ندارد منابع ما از طریق فروش نفت حدود ۵۲ میلیارد دلار است؛ همچنین حدود ۴۵ میلیارد دلار از صادرات غیرنفتی حاصل می شود؛ صادرات غیر نفتی که بخش عمده آن از پتروشیمی و فولاد و بخش دیگری از خُرده صادرات به دست می آید به ۸۰ درصد و ۲۰ درصد تقسیم می شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: مجموع ۴۵ میلیارد حاصل از صادرات غیرنفتی با ۵۰ میلیارد حاصل از فروش نفت رقمی بالغ بر ۹۴ میلیارد دلار می شود که درآمدها و دریافت های ارزی کشور است در حالی که مصارف کشور که بخش عمده آن واردات است از ۴۸ میلیارد دلار تا ۵۰ میلیارد دلار فراتر نرفته است.

نوبخت با بیان اینکه در صورتی که ۲۰ میلیاد دلار واردات خدمات به مصارف کشور اضافه شود حداکثر مصرف کشور از ۷۵ میلیارد دلار بیشتر نمی شود، خاطر نشان کرد: منابع ارزی کشور از مصارف بیشتر است اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد و در چند ماه گذشته شدت گرفته اشتیاق و گرایش برای تبدیل موجودی ریال به ارز است.

وی بیان داشت: ما می توانیم به کالاها و خدمات ارز دهیم اما نمی توانیم ویلا، خانه و سرمایه خارج کشور را تامین کنیم. به هر دلیلی مانند وجود نقدینگی، بسیاری تلاش می کنند ریال را به دلار تبدیل کنند و ما برای این تعداد درخواست، دلار نداریم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه در سال جاری بیش از ۷ میلیون سکه فروخته شده است، ادامه داد: کشور تا حدی می تواند سکه تامین می کند و اگر قرار باشد ریال به سکه تبدیل شود امکان پذیر نیست.

سخنگوی دولت بیان داشت: تا به امروز منابع کشور برای تامین نیازهای اساسی و ضروری پاسخگو بوده، اما اگر همه به دنبال خرید سکه، طلا و ... باشند و فشار زیادی بر این حوزه تحمیل کنند نه ما بلکه هیچ کشوری قادر به تامین این مقدار سکه، طلا و ... نخواهد بود؛ انتظار می‌رود با توجه به اینکه ارزش ارز روز به روز بی‌جهت افزایش می‌یابد و پول ملی کشور تضعیف می‌شود اگر شخصی ارزی دارد هر چند مختصر آن را نیز عرضه کند.

وی با بیان اینکه ملت‌هایی که در طول تاریخ توانسته‌اند نسبت به منابع، پول ملی خود اقدامات موثر و مثبتی انجام دهند متحد شده‌اند، خاطر نشان کرد: ضمن سپاس فراوان از مردم انتظار می‌رود مردم کنار دولت باشند و به کشور کمک کنند البته برای کالاهای مورد نیاز مردم ارز موجود است تا مردم با توجه به افزایش قیمت ارز در بازارهای غیررسمی و غیرقانونی گرفتار نشوند.

نوبخت با بیان اینکه دولت اعلام آمادگی کرده که همه کالاهای مورد نیاز جامعه را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین کند، ادامه داد: دولت حاضر شد به بخشی ۳ هزار میلیارد تومان یارانه بدهد تا ارز ۳۸۰۰ تومانی برای این حوزه تامین شود؛ دولت تا ۲۵ خرداد ماه بالغ بر ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ارز پرداخت کرده که این مقدار نسبت به سال گذشته بیشتر است و این مربوط به ثبت سفارش و تخصیص نیست.

سخنگوی دولت اظهارداشت: دولت ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان برای واردات تامین می‌کند تا مردم زیر فشار گرانی نباشند؛ آیا این انصاف است عده‌ای با وجود اینکه کالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کرده‌اند مبنای محاسبه قیمت کالاها را ارز بازار غیررسمی یعنی مبلغی بیش از ۴۲۰۰ قرار دهند؛ اگرچه تعداد این افراد محدود است اما از دستگاه‌های نظارتی انتظار داریم قاطعانه از مردم حمایت کنند و در کنار مردم باشند.

نوبخت با بیان اینکه ارزی که برای تامین مایحتاج مردم نیاز است توسط دولت با قیمت متعارف و مناسب در هر شرایطی تامین می‌شود، گفت: دولت برای نظم بخشی به حوزه ارزی کشور کالاها را به ۳ گروه تقسیم کرده؛ کالاهای گروه اول کالاهایی هستند که از ارز نفتی استفاده می‌کنند، کالاهای گروه دوم از ۸۰ درصد صادرات غیرنفتی که عمدتا پتروشیمی و مربوط به فولاد است استفاده می‌کنند و گروه سوم نیز از ۲۰ درصد خُرده صادرات بهره می‌برند.

سخنگوی دولت ادامه داد: برای نظم‌دهی بیشتر به این حوزه جدولی تهیه شده که یک هزار و ۳۳۹ قلم کالا درآن وجود دارد که به دلیل وجود نوع مشابه از آن کالا یا قدرت کشور در تولید و تامین کالاها، ممنوع است.

رییس سازمان برنامه و بودجه در پایان افزود: برای شرایط بدبینانه ۳ نوع بودجه اضطراری به جز بودجه‌ای که قانون بودجه در اختیار گذاشته تهیه شده که متناسب با اتفاقات از بودجه‌ها استفاده می‌شود؛ دولت تلاش خواهد کرد تا آنچه مورد نیازهای اساسی کشور است با قیمت مناسب تهیه شود و در اختیار مردم قرار گیرد، ما کالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کنیم اما برخی برای قیمت‌گذاری به ارز غیررسمی توجه می‌کنند که این گرانفروشی است و از دستگاه‌های نظارتی دقت و پیگیری مجدانه در این زمینه انتظار داریم.