کدخبر: ۲۲۷۲۲۴ لینک کوتاه

ساخت دوچرخه ای بدون زنجیز انقلابی در تولید دوچرخه + عکس

اقتصاد نیوز: سرامیک اسپید دوچرخه‌ای است که زنجیر ندارد و به همین دلیل فناوری جالبی در این صنعت به شمار می‌آید.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصر ایران؛ در نمایشگاه دوچرخه‌های اروپا "یوروبایک" یک شرکت هلندی با ارائه سرامیک اسپید بی‌زنجیر ادعا کرد سامانه انتقال قدرت بهینه‌ای را به جهان معرفی کرده است.

انقلابی در تولید دوچرخ‌ها باحذف زنجیر

این دوچرخه با استفاده شفت نیروی پدال و از طریق چرخ دنده‌ها نیروی رکاب زدن را به چرخ‌های عقب انتقال می‌دهد. تمامی این فرآیند برای ایچاد اصطکاک کمتر و صرفه‌جویی بیشتر انرژی است.

انقلابی در تولید دوچرخ‌ها باحذف زنجیر

در مدل اولیه  شاهد یک شفت استوانه‌ای از جنس فیبرکربن هستیم که از عقب به یک صفحه‌ی دندانه‌دار مسطح ۱۳ سرعته و از ناحیه جلو به یک چرخ‌دنده‌ مرتبط به پدال وصل است. هنگامی که کاربر روی زین دوچرخه نشسته و شروع به پدال زدن می‌کند دو سر این شفت فیبرکربنی در کنار مجموع ۲۱ واحد سرامیکی با درگیر شدن  اندک که با دندانه‌های چرخ‌دنده‌ی پدال در جلو و صفحه‌ مسطح دندانه‌دار روی چرخ عقب تماس دارند، نیروی وارده را به چرخ‌های عقب منتقل می‌کنند.

انقلابی در تولید دوچرخ‌ها باحذف زنجیر

البته باید توجه داشت مدل معرفی شده این دوچرخه بیشتر در حد یک کانسپت است و با فرآیند تولید فاصله زیادی دارد. از طرفی انتظار تفاوت این مدل با نسخه تولیدی مانند تمامی وسایل متحرک دیگر دور از انتظار نیست.

انقلابی در تولید دوچرخ‌ها باحذف زنجیر

سیستم انتقال قدرت در این دوچرخه به حذف زنجیر و تغییر دنده منجر شده است و در عین حال بازدهی خوبی را برای آن رقم می‌زند. این پروژه با همکاری  دپارتمان مهندسی مکانیک دانشگاه کلورادو توسعه یافته و جایزه ویزه نمایشگاه "دوچرخه اروپا" را از آن خود کرده است.

انقلابی در تولید دوچرخ‌ها باحذف زنجیر