کدخبر: ۲۲۷۷۱۷ لینک کوتاه

چین: واشنگتن بجای نظم دهی به اقتصاد جهان عامل بی نظمی شده است

اقتصاد نیوز: سخنگوی وزارت خارجه چین در اظهاراتی شدید اللحن با انتقاد از آمریکا اعلام کرد: دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و دولت وی، دنیا را دچار هرج و مرج کرده اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ 'هوا چون یینگ' روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پکن با اشاره به جنگ تجاری آمریکا با چین و کشورهای دیگر تاکید کرد که واشنگتن به جای آنکه مسئول نظم دهی به اقتصاد و مدیریت در جهان باشد خود به عامل بی نظمی تبدیل شده است.
او اظهار نظرهای مسئولان و دولتمردان آمریکا و اقدامات آنها در مقابله با دیگر کشورها در عرصه تجارت را گستاخانه توصیف کرد و گفت که واشنگتن به خود آسیب می رساند.
این سخنگو، اظهارات مقام های آمریکا را نابخردانه و نسنجیده ارزیابی کرد و گفت که هر واژه و عبارتی که از دهان مسئولان خارج می شود به جای بی نظمی، باید باعث سازندگی باشد اما در آمریکا این روند دیده نمی شود.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در تازه ترین مورد چین را بر اعمال تعرفه بر روی کالاهای بیشتری تهدید کرده است، 'پیتر ناوارو' رییس شورای تجارت ملی کاخ سفید نیز گفته است «چین در بازی مجموعه صفر در یک طرف و مابقی کشورها در طرف دیگر ایستاده اند».
سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارات گفت که ما در تجارت خواستار ارتقای روابط با دیگر کشورها و راهبرد برد - برد برای همه هستیم و این اظهار نظرها نه تنها سازنده نیست بلکه باعث برهم خوردن نظم اقتصادی دنیا می شود.
وی اظهارات مقام های آمریکایی را گستاخانه و نشانه ای از ذهنیت جنگ سرد در آن کشور دانست و گفت که این آمریکاست که بی قید و شرط درهایش را به روی تجارت با دیگر کشورها می بندد و به قواعد اقتصادی و تجاری پشت می کند.
او چین را برخلاف اظهارنظر آمریکایی ها، یک بازار بسیار بزرگ برای همه جهان دانست که آمریکا هم از آن منافع زیادی برده است و این گفته ها شایسته اقتصاد دنیا نیست و کمکی به رفع مشکلات نمی کند.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که امروز کشورها دست در دست یکدیگر و با آگاهی به مراتب بیشتر، به مقابله با سیاست های آمریکا برخاسته اند و در حال پاسخگویی به اقدامات غیرسازنده آن کشور هستند و با واشنگتن مقابله می کنند.
آمریکا می گوید کسری تجاری این کشور در برابر چین در سال گذشته میلادی به 375 میلیارد دلار رسیده است واشنگتن فعلا روی 34 میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین 25 درصد تعرفه وضع کرده است اقدامی که با واکنش چین مواجه شده و پکن نیز دقیقا این رقم را بر کالاهای وارداتی آمریکا اعمال کرده است، اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چین را به اعمال تعرفه‌های بیشتر تا سقف 200 و 500 میلیارد دلار تهدید کرده است.
آخرین جنگ تجاری آمریکا مربوط به سال 1930 و زمانی است که کنگره این کشور در اوج رکود بزرگ اقتصادی، تعرفه‌های وارداتی سنگینی را اعمال کرد اقدامی که به عقیده اقتصاددانان، اوضاع اقتصادی را وخیم تر کرد.