کدخبر: ۲۳۰۵۶۸ لینک کوتاه

خرید و فروش ارز دیگر قاچاق نیست

رئیس کل بانک مرکزی با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما توضیحاتی در خصوص بسته جدید ارزی دولت به مردم ارایه کرد. بنا به توضیح عالی ترین مقام پولی کشور، خرید و فروش ارز دیگر توسط صرافی‌ها دیگر قاچاق نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از «انتخاب»؛ عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در اولین گفت وگوی رسمی خود بعد از رفتن به بانک مرکزی،‌ با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما توضیحاتی در خصوص بسته جدید ارزی دولت به مردم ارایه کرد و اظهار داشت:‌ نظام تکلیف کرد این مسئولیت را بگیریم و به همین خاطر از چین به بانک مرکزی آمدم.

وی گفت:خوشحال هستم در جایی قرار گرفتم که بتوانم به ملتم خدمت کنم این یکی از آرزوهای همیشگی من است که به مردم خدمت کنم.

رییس کل بانک مرکزی با طرح این پرسش که  وضعیت بازار ارز الان چگونه است؟ افزود: الان بر اساس نرخ ترجیحی 4200 تومان کلیه کالاها وارد می شوند البته این نرخ الان به 4400 تومان افزایش یافته است.

همتی تصریح کرد: با توجه به ممنوعیت خرید و فروش ارز،‌در حاشیه بازار نرخی شکل گرفته بود که در کل مجموعه اثر گذاشته بود. تلاش کردیم بازار به شکل درست باز شود ادامه این مسیر به هیچ وجه صحیح نیست.چه اشکالی دارد اجازه دهیم فعالین اقتصادی به راحتی با یکدیگر همکاری کنند.

وی با بیان اینکه بسته جدید ارزی در جلسه شورای سران مطرح و تحلیل شد، گفت: امیدواریم این طرح اثر خوبی داشته باشد هرچند گوشه ای از این طرح که امروز منتشر شد باعث کاهش قیمت طلا و ارز شد.

*روحانی دستور داد/  ارز 4200 تومانی تا فروردین 98 نباید تغییر کند

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه اجرای بسته جدید ارزی را نوید بخش ثبات در بازار ارز دانست و افزود: ما یک بازار خواهیم داشت؛ دغدغه مهم مقام رهبری و رییس جمهور این است که کالاهای اساسی و دارو با قیمت ثابت و بدون افزایش نرخ به دست مردم برسد. این دغدغه رئیس جمهور بود و در تمام جلسات به این موضوع تاکید می کرد.

وی افزود: لیست های مربوط به کالاهای ضروری که از کالاهای اساسی نیز جلوتر است, دارو و هر آنچه در گروه ضروری مردم قرار دارد باید با ارز 4200 تومانی تامین شود. تا فرودین 98 هم نرخ این ارز نباید تغییر کند. این دستور رئیس جمهور است.

همتی درباره اینکه چه تضمینی وجود دارد که تخلفی در این زمینه وجود نخواهد داشت؟ تصریح کرد: این اتمام حجت رئیس جمهور با مسئولین مربوطه است و آنها قول داده اند که نظارت داشته باشند تا تخلفی در زمینه تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی مردم رخ ندهد.

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اینکه قبلاً در بازار ثانویه و بازار اول تخلفاتی در حوزه تخصیص ارز دولتی رخ داده بود، اظهار داشت: چون حجم کالا زیاد بود کنترل هم سخت بود ولی برای اینکه کنترل کارآمد باشد ارز دولتی محدود به کالاهای اساسی و ضروری مردم، شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این سیاست این موجب رانت نمی شود؟ تصریح کرد: ان شالله که نمی شود.

این عضو کابینه دوازدهم، در تشریح سیاست دولت در بازار ثانویه ارز گفت: بازار دوم عمق خیلی زیادی خواهد داشت و مثل قبل نیست. قبلاً‌قرار بود 20 درصد ارز صادراتی ها به این بازار برود ولی نشد.

* چه کسانی از بازار ثانویه می توانند ارز بخرند؟

همتی در پاسخ به این سوال که چه کسانی باید ارز خود را به بازار ثانویه بیاورند؟ تصریح کرد: یک بخش واردکننده ها هستند که غیر از کالاهای اساسی و ضروری باید ارز خود را به بازار ثانویه بیاورند.

به گفته وی، عرضه ی ارز پتروشیمی ها،‌فولادی ها،‌فلزات رنگی،‌گاز،‌فراورده های نفتی در بازار ثانویه خواهد بود که براساس عرضه و تقاضا رخ خواهد داد.

* نرخ ارز بازار ثانویه چند است؟

همتی درباره نرخ ارز در بازار ثانویه گفت: ما در نرخ دخالت نخواهیم کرد فقط در مواردی که احساس کردیم ضرورت است وارد می شویم.

چه تضمینی وجود دارد صادرکننده ها ارز خود را وارد بازار کنند؟ دوره اول نکردند و اشتباه هم کردند. مابه التفاوت را از آنها می گیریم. و حتما باید به خزانه برگردانند.

تمهیداتی را رئیس جمهوری اتخاذ کرده و صادراتی ها در این بازار حضور جدی خواهند داشت.

چطور واردکننده ها مطمئن شوند که گران نخریده اند؟

خیلی بده من بخواهم درباره نرخ حرف بزنم؛ نرخ را باید بازار تعیین کند. نرخی که در این بازار شکل خواهد گرفت بخاطر وزن زیادی که دارد، تحت تاثیر قرار می گیرد.

امیدواریم نیازی به دخالت در بازار نداشته باشیم و بانک مرکزی ذخایر خود را اضافه کند؛ سیاست من اضافه کردن ذخایر بانک مرکزی است. و انشالله بهتر از این شود.

وی در پاسخ به این سوال کهچه کالاهایی در این بازار می توانند ارز مطالبته کنند؟ گفت:‌ آنهایی که در وزارت صمت ثبت سفارش می شوند در این بازار می توانند تامین اعتبار کنند.

4200 تومان اصلا دست تولید کننده نمی رسید؛ هر چه نرخ دستوری باشد، در آن رانت و فساد خواهد بود. خیلی ها گفتند که درسته این نرخ 4200 تومان است ولی ما 1500 تومان بالاتر می گیریم و می دهیم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به توضیح درباره ادامه فعالیت صرافی ها در قالب بسته جدید ارزی پرداخت و گفت: یکی از مشکلات فعلی ما این است که برای مسافرت و دارو  گرفتن ارز برایشان سخت بود؛ قاچاق اعلام کردن ارز مشکلات جدی به وجود آورده بود. تصمیم رئیس جمهور بر لغو این دستور است. خرید وفروش ارز از صرافیها از این به بعد آزاد است و دیگر قاچاق محسوب نمی شود.

همتی ادامه داد: بنابراین امیدوارم صرافیهای محترم که مدتی است فعالیتشان متوقف شده واقعا به سیستم بانکی و بانک مرکزی و دولت و مردم کمک کنند که بازار را شفاف کنیم و نیازهای مردم را بانرخ ارز بازار تامین کنیم.

وی افزود: صرافیهایی که خریدوفروش خرد انجام میدهند مثلا تا 10 هزار دلار،‌این صرافیها حتما باید خود را با بازار ثانوی یک کنند. دراین بازار حسابشان تسویه می شود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه چهار ماه اول امسال 15 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم یعنی حداقل 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی خواهیم داشت که این خیلی خوب است، تصریح کرد: بالاخره بازار کش(نقد) از بازار حواله ای درصدی اختلاف دارد و همه جااینطور است؛ در این حد قابل قبول است.

همتی تاکید کرد که صرافیها در خرید مشکلی ندارند ولی در فروش باید کمی کنترل شود که برای نیازهای واقعی مردم باشد.

او درباره آثار تورمی بسته جدید گفت: بالاخره این بازار که اتفاق افتاد،‌باید قبول کنیم که تحریکات دشمن هم هست. ما شرایطی هستیم که چیزی شبیه جنگ اقتصادی است و امریکا انواع و اقسام تحریمها را برقرا کرده و تلاش برای اضافه دارد ولی دولت انقدر اقتدارد دارد که در همان روز تحریمها میخواهیم بازار را باز کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بخاطر جوی که ایجاد شد انتظارات برای مردم خیلی بالا رفت، افزود: صداوسیما و ما در دولت باید کمک کنیم انتظارات مردم مثبت شود. عوامل و عناصری انتظارات منفی ایجاد میکنند تا نرخ بالا برود در حالی که پایهای ندارد..  وقتی قاچاق شده بود فشار روی سکه رفته بود بنابراین قطعا قیمت سکه هم خواهد ریخت چرا که حباب داردو بیشتر از امروز خواهد افتاد.

وی گفت:‌ قبلاً اینها اثرش را روی تورم گذاشته و اتومبیل و موبایل و خانه و... گران شده است بیشتر از یک مقدار،‌بنابراین اگر واقعا نرخی که در بازار شکل میگیرد  حتما کمک میکند که این تورم شکل گرفته را کنترل کنیم. در واقع سیستم کنترل تورم روی فعالیتهای بازار ارز سوار خواهد شد در حالی که الان کنار بودیم و از دست ما خارج بود.

او درباره خروج سرمایه از کشور نیز گفت: متاسفانه قبلاً صرافیها و بقیه انتقال ارز حواله ای باعث خروج شد ولی الان با کنترلی کهداریم انجام نمی افتد. ضمن اینکه الان آزاد کردیم ورود ارز به کشور توسط صرافی ها را. هم طلا هم اسکناس. اشخاص حقیقی هم البته می توانند هرچند عمدتا در تخصص صرافی هاست. ما بایداین جهت را برعکس کنیم.

همتی از دیگر مصوبه هیات دولت رونمایی کرد و گفت: امروز تصویب شد که هر کس آمادگی داشت طلا وارد کند به او اجازه میدهیم و از تعرفه و ارزش افزوده معاف است.

او درباره پیشفروشها و استفاده از بورس ارز و... گفت درباره بورس من برنامه جدی دارم و دراین باره صحبتهایی کرده ام که بسیار مهم است. کنترل بازار ثانویه از طریق بازار باز و بازارهای مالی خوایم کرد. یعنی بازار مالی را کنار بازار ثانویه می آوریم و استفاده جدی میکنیم. جلسات مقدماتی هم شروع کردیم انشاءالله در یکی دو هفته آینده تصمیمات خوبی دراین باره میگیریم.

رئیس کل بانک مرکزی زمان اجرای بسته جدید ارزی را سه شنبه اعلام کرد و افزود: برای اینکه بتوانیم جلساتی فردا با صادر کننده های عمده و صرافی ها داشته باشیم؛ که هنوز فرصت نکرده ام، انشاءالله سه شنبه این بسته جدید عملیاتی خواهد شد.

وی با اشاره به یک نکته خیلی مهم در بسته جدید ارزی تصریح کرد: دوره ای مردم سپرده ارزی گذاشتند ولی بعدا بهشان ریال دادند که اثر خیلی بدی داشت و به مردم جفا شد. این بار تصمیم گرفتیم بانک مرکزی سپرده ارزی از مردم با بگیرد که سپرده ها را جب کند. بانکهای عامل مجازند از طرف بانک مرکزی که بگیرند و سود ارزی بدهند. آئین نامه اش را به زودی ابلاغ میکنیم.

همتی گفت: مردم ارز داخل خانه و زیر تشک را بیاورند در بانکها بگذارند. این مصوبه سران سه قوه است و بانک مرکزی هم آن را تضمین میکند.همه باید از این استقبال کنند.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد:‌ مردم عزیز هم باید کمک کنند دولت را که متعلق به مردم است. جلوی اینهمه فشارهای بین المللی ایستاده تا مردم زندگی کنند. ببینید در ترکیه مردم داشتند اسکناسهای دلار را آتش میزدندو باید همیت کشوری و ملی داشته باشیم.

وی وضع کنونی اقتصاد کشور را مشابه زمان جنگ دانست و گفت: الان مثل زمان جنگ است؛ الان جنگ اقتصادی است و نباید حتما موشک و فیزیکی باشد. ملت ما شک ندارم که انشاءالله حتما مردم و نظام و دولت پیروز خواهند شد.

همتی درباره اینکه آیا بازهم بازار ارز در کوچه و پس کوچه ها فعال خواهد بود؟ عنوان کرد: بازار کوچه پس کوچه در پیشرفته ترین کشورها هم هست و قاچاق هست. ولی قیمت راانشاءالله کاری میکنیم که در بازار شکل بگیرد.

رئیس بانک مرکزی معمولا نباید حرف بزند همه جای دنیا  بیانیه میدهد و زیاد حرف نمیزند. امیدوارم من هم زیاد حرف نزنم ولی هرجا نیاز باشد توضیح میدهم.

در این شرایط سخت امدم قبول کردم مسئولیت را و همه داشته های علمی و تجربی را برای خدمت به کار میگیرم. میخواهم اعتماد به ب م را برگردانم. این بانک باید قلب اقتصاد کشور باشد.

همتی درباره ارز مسافرتی هم گفت که از این به بعد آزاداست ولی آنها که حواله گرفته اند به همان نرخ قبلی ارزشان را می گیرند.

وی در ادامه تاکید کرد: اعتقاد دارم بازارهای مالی بای د به هم نزدیک بشوند. بانک مرکزی به عنوان متولی و بورس متولی سرمایه و بیمه مرکزی به عنوان متولی بیمه باید با هم هماهنگ باشند.  الان بازار غالب متاسفانه بازار پول است. یعنی بالای 80 درصد. باید کمک کنیم بازار پول در خدمت کوتاه مدتباشدو بازار بورس و حتی بیمه بروند به سمت تامین مالیهای بلند مدت. الان فرصت خوبی است و من ایده و علاقه دارم درباره اش .فعالان بازار سرمایه مطمئن باشند کنارشان هستم و کمک میکنیم این دو بازار به هم نزدیک شوند. به بیمه هم تعلقی مثل عرصه رسانه دارم. یعنی تعلق نوستالژیک.