کدخبر: ۲۳۱۱۹۹ لینک کوتاه

معاملات بازار سهام با بسته ارزی جدید مثبت شدند

اقتصادنیوز: یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بسته ارزی بانک مرکزی بیش از هر چیز دیگری بار روانی مثبت بر بازار سرمایه داشته است و از آن می توان به عنوان یکی از عوامل رشد و رونق این بازار نام برد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ علی زارعی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به رشد چشمگیر شاخص بورس و قیمت سهام برخی شرکتها در بازار سرمایه، افزود: رشد این روزهای بازار سهام بیشتر تحت تاثیر افزایش قیمت ارز و بسته ارزی بانک مرکزی است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که مطابق بسته ارزی دولت محدودیت خرید و فروش ارز در صرافی ها برداشته شده است، اظهار داشت: این موضوع بیش از هر چیز دیگری بار روانی مثبت بر بازار ارز داشته است و از آن می توان به عنوان یکی از عوامل تعدیل بازار ارز نام برد.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر نفس عمل بانک مرکزی و دولت در ارائه بسته ارزی، اظهار نظر و تصمیم گیری در خصوص بازار ارز خود گواه این موضوع است که دولت برای این بازار برنامه دارد و این اتفاق نیز به لحاظ روانی اثرات مثبت خود را بر همه بازارها بویژه بازار ارز و بازار سرمایه داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص اثرپذیری بازار سهام، شاخص بورس و قیمت سهام از بسته ارزی بانک مرکزی، اظهار داشت: تعیین تکلیف صنایع بویژه شرکت هایی که واردات و صادرات‌ محور هستند و شرکت هایی که قصد راه‌اندازی پروژه های خود را دارند از اثرات مثبت بسته ارزی دولت بر این بازار است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر یکی از بندهای مهم و تاثیرگذار بسته ارزی بانک مرکزی این است که براساس این بسته همه صادرکنندگان غیرنفتی می‌توانند ارز خود را به این بازار عرضه کنند و در مقابل همه واردکنندگان به غیر از واردکنندگان کالاهای اساسی می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از این بازار تامین کنند.

زارعی گفت: در این رابطه یکی از صنایع مهم و بزرگ بازار سرمایه که از این بند اثرپذیری دارد صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی است که اثرات مثبت خود را بر افزایش قیمت سهام شرکت های این گروه و نیز شاخص بورس گذاشته است.

وی با بیان این که رشد این روزهای شاخص بورس و قیمت ها موقتی است، اذعان داشت: زمانی باید از رشد و رونق پایدار بازار سرمایه صحبت کنیم که اقتصاد از رکود خارج و به رونق رسیده باشد.