کدخبر: ۲۳۱۵۲۹ لینک کوتاه

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

به‌طور میانگین هر توریست ۱۵۰۰ دلار در ایران خرج می‌کند

اقتصادنیوز؛ پروانه سلحشوری با اشاره به ضرورت توسعه گردشگری در کشور گفت: به طور میانگین هر توریست در سفر خارجی خود هزار و ۵۰۰ دلار خرج می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ پروانه سلحشوری با بیان اینکه ایران پتانسیل بالایی در جذب گردشگر دارد، گفت: ایران دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است و به دلیل داشتن قدمت زیاد در میراث فرهنگی و آثار باستانی نیز پتانسیل بالایی در ایجاد جذابیت برای گردشگران به خود اختصاص می‌دهد؛ برخلاف نفت که برای استفاده از آن و درآمدزایی ناچار به صادرات هستیم گردشگری نوعی صادرات معکوس است و با توجه به ظرفیت ایران می‌تواند درآمد بسیاری برای کشور به ارمغان آورد و سرمنشاء اصرار نمایندگان برای تبدیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به وزارتخانه را نیز می‌توان همین عامل دانست زیرا با ایجاد وزارت گردشگری می‌توان ظرفیت‌های بالقوه در این زمینه را بهتر بالفعل کرد.

هر توریست به صورت میانگین هزار و 500 دلار خرج می‌کند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: به طور میانگین هر توریست در سفر خارجی خود هزار و 500 دلار خرج می‌کند و از سوی دیگر با بالا رفتن قیمت دلار ایران یکی از کشورهای ارزان برای سفر محسوب می‌شود بنابراین در این شرایط که تحریم‌ها علیه کشورمان افزایش پیدا کرده توسعه و رونق این صنعت می‌تواند کمک بسزایی در کسب درآمد داشته باشد.

نشان دادن امنیت ایران به جهانیان؛ افزایش توریست

سلحشوری بیان کرد: در صورتی که بتوان امنیت ایران را به جهانیان معرفی کرد و زیرساخت‌های لازم برای آسایش گردشگران را ایجاد کرد کشور ما به تدریج به یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل می‌شود.

کمبود هتل‌های استاندارد و تاخیر در پروازها موانع توسعه گردشگری

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات موجود در مسیر توسعه گردشگری، عنوان کرد: کمبود هتل‌ها و مراکز اقامتی استاندارد، حمل و نقل هوایی و تاخیر در پروازها و نداشتن جاده‌های ایمن از جمله موانع توسعه صنعت گردشگری است اما عدم استفاده و بهره‌وری بهینه و درست از امکانات موجود را می‌توان دلیل اصلی تعداد کم گردشگر دانست.

اغلب گردشگران خارجی با هدف زیارت وارد ایران می‌شوند

وی با بیان اینکه اغلب گردشگران خارجی با هدف زیارت وارد ایران می‌شوند، اظهار کرد: شهرهای زیارتی در افزایش تعداد توریست می‌توانند نقش موثری داشته باشند؛ توریستی که به ایران سفر می‌کند علاقه مند به فرهنگ، هنر و تاریخ است زیرا اکثر گردشگران خارجی تمایل دارند از آثار و بناهای تاریخی و هنری ایران بازدید کنند بنابراین یکی از الزامات، رسیدگی و محافظت از این آثار است.

فرهنگ رفتار با گردشگر در فرهنگ عمومی کشور ایجاد شود

عضو ناظر مجلس در شورای عالی میراث فرهنگی با بیان اینکه باید فرهنگ رفتار با گردشگر در فرهنگ عمومی کشور ایجاد شود، اذعان کرد: تبلیغات نقش بسیار عمده‌ای در جذب توریست دارد؛ امروزه پروژه ایران هراسی در دنیا در حال اجراست ما باید این تابو را بشکنیم و به جهانیان نشان دهیم ایران کشوری امن و آرام است سپس با ایجاد بسترهای لازم گردشگر را به سفر به کشورمان تشویق کنیم.