کدخبر: ۲۳۱۶۶۲ لینک کوتاه

بیش اظهاری واردات، ترفندی برای سو استفاده از ارز رسمی + سند

اقتصاد نیوز: بعد از سیاستهای جدید ارزی دولت در فروردین ماه بسیاری از شرکتهای متخلف در سایه عدم نظارت جدی دولت با ترفند بیش اظهاری واردات اقدام به سو استفاده از ارز رسمی برای خروج ارز از کشور نموده‌اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ بر اساس مکاتبه گمرک شهید رجایی با بانک شهر به عنوان بانک تامین کننده  ارز  برای یک شرکت بازرگانی، مشخص شد شرکت مذکور در فروردین ماه سال جاری اقدام به واردات کائوچوی اتیلن پروپیلن به ارزش 106هزار یورو نموده است. در بررسی میدانی به عمل آمده در گمرک مذکور بیش اظهاری 32 درصدی ارزش در اظهارنامه شرکت واردکننده محرز شده است.

سوالی که در اینجا وجود دارد این است که چرا دولت و وزارت صنعت اجازه دادند تا هر شرکت تازه از راه رسیده‌ای اقدام به ثبت سفارش و واردات کالا نماید. سوالی بعد این است که چرا بدون بررسی اولیه ارزش کالا، بانک مرکزی و بانک عامل اقدام به تامین ارز برای واردات شبه صوری شرکتهای سودجو کرده‌اند. سوال سوم این است که نقش سامانه جامع تجارت که در دو سال گذشته با آب تاب رسانه ای به تمجدید از آن پرداخته شد چه نقشی در کنترل این تخلفات دارد.

تنها در مورد زیر که متن مکاتبه انجام شده با بانک عامل در اختیار خبرنگار تسنیم قرار گرفته، مشخص شد شرکت واردکننده در شرایط وخیم ارزی کشور اقدام به سو استفاده از ارز دولت تخصیص داده شده کرده است. گفتنی است، هنوز دولت و دستگاههای نظارتی گزارشی در خصوص اقدام تعزیری انجام شده با این دست شرکتها ارائه نکرده اند.

2