کدخبر: ۲۳۲۱۵۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دارو فقط 10 درصد گران می شود

دارو فقط ۱۰ درصد گران می شود

اقتصاد نیوز: معاون اجتماعی سازمان برنامه و بودجه گفت: امسال به جز گرانی ۱۰ درصدی سالیانه که ناشی از تورم و بر اساس مصوبه جدید قیمت گذاری دارو در وزارت بهداشت است، گرانی دیگری در حوزه دارو نخواهیم داشت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصرایران؛ سعید نمکی افزود: با برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های انجام شده، مردم نباید نگران تاثیر تحریم‌ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی باشند.

وی اظهار داشت: در زمینه تجهیزات پزشکی نیز یارانه کافی درنظرگرفته شده و با بانک مرکزی نیز هماهنگی‌های لازم انجام شده است؛ نگران افزایش قیمت دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات سلامت نیستیم و آثار تحریم ها و گرانی ها در حوزه سلامت به مردم تحمیل نمی شود.

نمکی افزود: از طریق بیمه‌ها و ردیف‌های خاصی که مربوط به یارانه دارو است، در حال مدیریت و نظارت شرایط هستیم تا فشاری به مردم وارد نشود.

ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت نیز پیش از این گفته بود: قیمت دارو و تجهیزات پزشکی در کشور هیچ ارتباطی با قیمت ارز آزاد ندارد و همان طور که اعلام شده، رشد قیمت مجموع سبد دارویی کشور، زیر نرخ تورم و فقط معادل 9 درصد برای کل سال 97 است.

به گفته وی، با توجه به سیاست دولت و مجلس مبنی بر تخصیص ارز کافی با نرخ دولتی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی، هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت گفت: 98 درصد داروی مصرفی کشور در داخل کشور تولید می شود و با تدابیر و اقدامات انجام شده و فعالیت شبانه روزی هم اکنون کمبود دارو مطابق روال چهار سال گذشته و مشابه کشورهای غربی در حد یک تا 1.5 درصد کل داروی مصرفی کشور است.

سخنگوی وزارت بهداشت، با اعلام اینکه ارز چهار هزار و 200 تومانی به شرکت های دارویی داده می شود، گفت: قیمت دارو هم بر اساس این ارز تعیین و یارانه دارو به بیمه ها منتقل می شود تا مردم تحت فشار قرار نگیرند.

حسن هاشمی وزیر بهداشت نیز، اعلام کرده است در شرایطی که وضعیت بازار نابسامان است، احتمال دارد افرادی قصد سوءاستفاده و سودجویی داشته باشند، اما امسال افزایش قیمت دارو بیش از 9 درصد نخواهد بود.