کدخبر: ۲۳۲۴۵۰ لینک کوتاه

چرا لیر ترکیه سقوط ۵۰ درصدی داشت؟

اقتصاد نیوز: تحلیل گران اقتصادی از جمله دلایل سقوط ۵۰ درصدی ارزش لیر را در افزایش دو برابر تعرفه ها، تحریم ها و انباشت بدهی ترکیه مطرح کردند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، ارزش لیر ترکیه در سال جاری میلادی در مقابل دلار آمریکا تاکنون به نصف کاهش پیدا کرده است. سقوط آزاد ارزش پول ترکیه به دنبال تهدیدات ایالات متحده آمریکا برای دو برابر کردن تعرفه ها بر روی فولاد و آلومنیوم ترکیه ای وخیم تر شده؛ اما این همه دلایل ناکامی های لیر محسوب نمی شود.

در همین حال عوامل دیگری بر روند نزولی لیر وجود دارد که به آنها اشاره می شود. از سال ۲۰۱۶ میلادی به بعد که کودتای نظامی علیه رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه شکست خورد و آنکار واشنگتن را متهم به دست داشتن در این کودتا کرد، روابط ترکیه و آمریکا وارد مرحله جدیدی از تیرگی شد و واشنگتن از آن زمان به بعد اقدام به وارد کردن فشار اقتصادی بر روی آنکارا به بهانه بازداشت یک کشیش آمریکایی در ترکیه کرده است.

عامل دیگر به نگرانی سرمایه گذاران به دلیل دخالت اردوغان در سیاست های بانک مرکزی این کشور و تحمیل سیاست پولی خود به بانک مرکزی در راستای عدم افزایش نرخ بهره بر می گردد که اردوغان بارها اعلام کرده مخالف آن است.

عامل دیگر به بدهی انباشته شده بسیاری از شرکت های ترکیه ای نسبت داده می شود که بیشتر بدهی آنها به دلار آمریکا است و سقوط لیر، میزان بدهی آنها را افزایش می دهد. در حال حاضر بدهی ترکیه معادل ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است.

از سویی دیگر برخی از تحلیل گران بین المللی بر این باور هستند که سقوط لیر به موضع ضعیف خارجی ترکیه به لحاظ کسری تراز حساب جاری و عدم کافی بودن ذخایر ارزی این کشور بر می گردد؛ ضمن اینکه فضای سیاسی چالش برانگیز، آسیب پذیری لیر را تشدید کرده است. بر پایه این گزارش در روز گذشته در ابتدای ساعات معاملات ارز، هر ۷.۲ لیر به یک دلار رسید که پایین رکورد نزولی لیر محسوب می شود.