کدخبر: ۲۳۳۸۴۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
جزئیاتی از پروژه دولت برای مسکن اقشار متوسط

جزئیاتی از پروژه دولت برای مسکن اقشار متوسط

اقتصادنیوز: معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات ساخت ۵۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط جامعه در قالب مشارکت مدنی از هفته دولت خبر داد و گفت: عملیات ساخت دو شهر جدید با نام سیراب در عسلویه و تیس در چابهار در هفته دولت آغاز خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از حبیب‌الله طاهرخانی امروز در اولین نشست خبری خود بعد از انتصاب به عنوان مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به اینکه سیاست ایجاد شهرهای جدید که ۳۰ سال از استقرار و برپایی آن می‌گذرد، جذب جمعیت در این شهرها است، گفت: در حال حاضر ۱۶ شهر جدید در کشور با جمعیتی بالغ بر ۷ هزار نفر وجود دارد که رقم مهمی از لحاظ شهرسازی به حساب می‌آید.

وی با تاکید بر اینکه سیاست ایجاد شهرهای جدید به مرحله بلوغ رسیده است، گفت: رشد جمعیت در شهرهای جدید 8 برابر جمعیت شهری و 10 برابر رشد جمعیت کل کشور با 13 درصد رشد سالیانه است. بنابراین در 5 سال ‌آینده این رشد 13 درصدی به طور متوسط از یک رشد 20 درصدی برخوردار خواهد شد و این رشد نشان می‌دهد که سیاست شهرهای جدید به سمت جذب جمعیت نزدیک‌تر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اضافه کرد: بر اساس سیاست‌های دولت یازدهم توسعه حمل و نقل و ریل پایه از سیاست‌های اصلی است، چرا که یکی از دلایل تاخیر در توسعه شهرهای جدید عدم نظام دسترسی شهرهای مادر با شهرهای جدید بوده است.

طاهرخانی با بیان اینکه شهرهای جدید ظرفیت سکونت پذیری بیشتری دارند، اما امکان جذب و استقرار جمعیت صورت نگرفته است، گفت: تلاش ما این است که از لحاظ ساختاری ساختار شرکت عمران بازنگری شود و دفتر توسعه اجتماعی در شهرهای جدید شکل بگیرد. بنابراین با ایجاد شهرهای جدید باید فرهنگ جدیدی ایجاد شود و توسعه و ایجاد اشتغال در آن شهرها به طور ویژه‌ای گسترش یابد.

* برنامه تولید و عرضه مسکن با آغاز ساخت ۵۰ هزار مسکن برای اقشار متوسط

وی در مورد برنامه‌ تولید و عرضه مسکن در شهرهای جدید این است که از آنجا که قرار است ۴۰۰ هزار مسکن مهر در آن شهرها ایجاد شود، امسال فرصتی فراهم شده است که اغلب واحدهای مسکونی تحویل شود، به همین دلیل در کنار پروژه مسکن مهر و تحویل این واحدها پروژه‌ای با ساخت ۵۰ هزار مسکن برای اقشار متوسط جامعه در شهرهای جدید در قالب شرکت‌های مدنی با انبوه سازان از هفته دولت با ۱۰ هزار واحد مسکونی آغاز خواهد شد که عملیات اجرایی آن به احتمال زیاد از ۲۲ بهمن آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: این پروژه‌ها قرار است در شهرهای صدرا، بهارستان، فولادشهر و مجلسی در اصفهان، اندیشه، پرند، هشتگرد در البرز،‌گلبهار در خراسان رضوی، امیرکبیر و مهاجران در مرکزی و سیراب در بوشهر عملیاتی شود.

طاهرخانی اضافه کرد: روش کار در این ۵۰ هزار واحد مسکونی که به صورت مشارکت مدنی خواهد بود، زمین و پروانه از سوی شرکت عمران در اختیار سازنده قرار خواهد گرفت و به عنوان مثال اگر انبوه سازان هزار واحد مسکونی احداث کنند، ۲۵ درصد این هزار واحد مسکونی از سوی انبوه سازان تحویل این شرکت خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای آغاز ساخت این واحدهای مسکونی به زودی فراخوان آن ارائه خواهد شد،‌ گفت:‌این واحدهای مسکونی که برای اقشار متوسط جامعه ساخته خواهد شد، تلاش خواهد شد که با بانک مسکن وارد مذاکره شد، تا حتی متقاضیان خانه اولی بدون انتظار یک ساله و تنها در قالب یک ثبت‌نام از این واحدها استفاده کنند. بنابراین این یک حرکت رو به جلو برای انبوه سازان خواهد بود، چرا که در این اقدام ساخت را به عرضه متصل خواهیم کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید انبوه سازان می‌توانند از تسهیلات ۱۸ درصدی ساخت برای این پروژه‌ها استفاده کنند.

طاهرخانی همچنین از آغاز عملیات اجرایی دو شهر جدید خبر داد و گفت: دو شهر جدید سیراب در عسلویه با سکونت پذیری ۷۰ هزار نفر برای شاغلان صنعت نفت و گاز و شهر تیس در چابهار با جمعیتی نهایی ۱۵۰ هزار نفر از هفته دولت آغاز خواهد شد.

وی همچنین گفت: سه شهر جدید دیگر با نام مکران در جاسک، کوشک در پارسیان و تابناک در منطقه لارستان شروع خواهد شد که اقدامات و کارهای طراحی آن آغاز خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در بخش قطارهای برقی نیز شهر گلشهر، هشتگرد نیز در سال ۹۷ افتتاح خواهد شد.

به گفته طاهرخانی قطار برقی بهارستان- اصفهان، گل‌بهار - مشهد پیشرفت خوبی داشته و تهران- پرند نیز فعالیت‌های خوبی برای افتتاح آنها صورت گرفته است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید ظاهرا در شهر جدید پردیس که سقف واگذاری واحدهای مسکن مهر ۸۱ هزار واحد مسکونی بوده ۸۶ هزار نفر ثبت‌نام صورت گرفته، پس بنابراین برای این ۵ تا ۶ هزار نفر واحد مسکن مهری وجود ندارد. آیا قرار است این متقاضیان که آورده تا ۴۰ میلیون تومان نیز داشته‌اند، از شهر جدید پردیس به شهر دیگری منتقل شوند، گفت: برای تمام ۸۱ هزار واحد مسکونی مهر تسهیلات وجود دارد. بنابراین اگر مشکل معارض و برخی مشکلات دیگر مثل جابه جایی دکل‌های فشار قوی رفع شود، برای تمام ثبت‌نام کنندگان واحد مسکن مهر وجود خواهد داشت و عدم تعادلی بین متقاضیان و واحدهای مسکونی نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در مورد اینکه گفته می‌شود در قالب مصوبه جدید هیأت دولت برای ۶۳ میلیارد تومان وزارت راه و شهرسازی این مبلغ را به عنوان یارانه در نظر گرفت، گفت:‌ متولی یارانه مسکن مهر معاونت مسکن راه و شهرسازی است، بنابراین قطعا این یارانه صرف مسائل و مشکلات مسکن مهر خواهد شد.

طاهرخانی افزود: تعداد زیادی شهر و شهرهای جدید داریم که احتمالا از این مبلغ یارانه مسکن مهر به آنها نیز تعلق خواهد گرفت، پس ما نیز تلاش می‌کنیم، در جلسات ببینیم چه میزان از این مبلغ سهم شهرهای جدید خواهد شود.