کدخبر: ۲۴۳۵۰۰ لینک کوتاه

استاندارد‌های ۸۵گانه برای خودرو‌های پیش فروش

اقتصادنیوز: رییس سازمان استاندارد گفت:از ابتدای دی ماه برنامه‌های خودروسازان برای گذراندن استاندارد‌های ۸۵ گانه بررسی می‌شود و هر زمان به این نتیجه برسیم که نمی‌توانند این استاندارد‌ها را پاس کنند جلوی تولید آن‌ها را می‌گیریم و خودرو‌های پیش فروش نیز شامل این طرح می‌شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، نیره پیروز بخت در نشست خبری  صبح امروز گفت: امروز استاندارد فقط در حوزه کالا و خدمات نیست و در همه عرصه‌ها در حال جاری و ساری شدن است.

وی افزود: زیبنده کشور نیست که تعدادی محدود کالا در کشور استاندارد باشد.

رییس سازمان استاندارد گفت: در آخرین جلسه شورای عالی استاندارد دوبسته حمایتی سازمان منصوب شده است.

پیروزبخت در پاسخ به سوال میزان درباره خودرو‌های پیش فروش اظهار کرد: از ابتدای دی ماه برنامه‌های خودروسازان برای گذراندن استاندارد‌های ۸۵ گانه بررسی می‌شود و هر زمان به این نتیجه برسیم که نمی‌توانند این استاندارد‌ها را پاس کنند جلوی تولید آن‌ها را می‌گیریم و خودرو‌های پیش فروش نیز شامل این طرح می‌شوند.

وی با بیان اینکه سازمان استاندارد در حال حرکت به سمت کلی نگری است خاطرنشان کرد: هم اکنون استاندارد مبارزه با فساد و رشوه خواری در حال تدوین است در حالی که کسی فکر نمی‌کند استانداردی در این موضوع وجود داشته باشد.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در کارگروه‌های مختلف بیان کرد:‌ نقش استاندارد در مسائل زیست محیطی به ویژه تغییر اقلیم، استاندارد نوآوری و فناوری، استاندارد شرکت‌های دانش بنیان، ‌استاندارد تحصیلات عالی و همچنین بحث بحران آب آشامیدنی سالم در بسیاری از کشورها در کارگروه‌های مختلف مطرح شده است.

رییس سازمان استاندارد با تشکر از قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه همکاری کاملی با استاندارد دارند و در استانها برای کارگروه هایی که ایجاد شده و نیاز به قاضی بود همه را معرفی کردند.

در ادامه این نشست، مرندی‌مقدم معاون سازمان ملی استاندارد ایران  گفت: در گذشته استاندارد گازوئیل اجباری نبوده اما، لایحه هوای پاک به وزارت نفت برای تولید گازوئیل بر اساس استانداردهای اجباری 3 سال فرصت داده شد.

معاون سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه امسال 60 درصد پوشش جمعیتی کشور باید تحت پوشش بنزین با استاندارد ملی یا همان یورو 4 قرار بگیرند.