کدخبر: ۲۴۹۷۱۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

توسعه مالزی و نقش چینی ها در آن

اقتصادنیوز: مالزی که یک کشور چند نژادی است از مهارت و توانمندی چینی تبارهای خود که عمدتا فعالان اصلی عرصه اقتصاد و تجارت دراین کشور هستند، برای توسعه و پیشرفت استفاده کرده و این واقعیت توسط ماهاتیر محمد نخست وزیر این کشور مورد تاکید قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی بر نقش چینی تبارهای این کشور در توسعه اقتصادی مالزی تاکید کرد و گفت که اگر چینی ها به مالزی کمک نمی کردند، مالزی عقب می ماند و به این مرحله از توسعه دست نمی یافت.

ماهاتیر محمد که دولتش تاکنون درعین حال چندین پروژه دوجانبه متعلق به چین را تعلیق کرده در مجمع جهانی اقتصادی چین که با حضور تجار چینی تبارمالزی تشکیل شد افزود: اقدامات بازرگانان و صاحبان صنایع به ویژه اقلیت چینی‌تبار مالزی نقش بزرگی در موفقیت ملی مالزی داشته است.

فری مالزی تودی دراین زمینه گزارش داد: فعالیت اقتصادی چینی ها نه تنها در کشور خود بلکه در سراسر جهان قابل مشاهده است.

وی افزود: چینی ها مردم صلح دوستی هستند که در توسعه کل جهان تاثیر داشته اند.

وی با بیان اینکه چینی های مالزی 30 درصد از جمعیت این جامعه را تشکیل می دهند تاکید کرد: شکی نیست که بسیاری از توسعه مالزی در بخش های مختلف مدیون چینی تبارهایی است که در مالزی زندگی می کنند چرا که با تجارت خود ثروت آفرینی می کنند.

وی از اقدامات چینی ها برای توسعه مالزی تشکر کرد و گفت: چینی ها در هر کجا که باشند توانایی ایجاد ثروت را دارند زیرا فعالیت عمده انها مبتنی بر تجارت است و می دانند که چگونه درحوزه کسب وکار و تجارت موفق باشند.

وی تاکید کرد: دولت مالزی بدون تجاری که ثروت ایجاد می کنند نمی تواند برای کشورتولید ثروت کند.

ماهاتیربا توجه به اینکه مالزی برای تداوم روند توسعه نیاز به کسب فناوری های پیشرفته دارد تاکید کرد سرمایه گذاری مستقیم خارجی برای جذب مهارت‌های جدید و فناوری های نوین در اولویت دولت است.

نخست وزیر مالزی درعین حال تاکید کرد کشورهای کوچک می توانند از شرایط جنگ تجاری که اکنون کشورهای بزرگ درگیر آن هستند استفاده کنند.

اشاره ماهاتیر محمد به جنگ تجاری کنونی میان آمریکا و چین است که مالزی امیدوار است از شرایط ایجاد شده ناشی از این فضا بتواند به نفع توسعه خود استفاده کند.

مالزی با بیش از 31 میلیون نفر جمعیت یکی از کشورهای جنوب شرق آسیاست که برنامه چشم انداز توسعه اقتصادی را دنبال می کند.

حدود 60 درصد از جمعیت مالزی را مالایی های عمدتا مسلمان تشکیل داده و مابقی را نژاد چینی و هندی تبارها با مذاهب عمدتا بودایی، هندو یا مسیحی تشکیل می هند.

رشد اقتصادی این کشور در سال جاری و آینده میلادی پنج درصد برآورد شده است و چینی تبارهای مالزی بسیاری از شرکت های صنعتی و تجاری در مالزی را در اختیار دارند.

بانک جهانی نرخ رشد اقتصادی مالزی را در سال جاری 5 درصد اعلام کرد و افزود که این کشور جنوب شرق آسیا تا سال 2024 در زمره ممالک با درآمد بالا قرار می گیرد.

علاوه بر این چین نیز بزرگترین شریک تجاری و یکی از بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در صنایع مختلف مالزی در سال های اخیر محسوب می شود.