کدخبر: ۲۵۱۵۱۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
معاون وزیر صنعت: تحریم‌ها کمترین اثر را بر بخش معدن داشته است

معاون وزیر صنعت: تحریم‌ها کمترین اثر را بر بخش معدن داشته است

اقتصادنیوز: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هر چند تحریم ها فعالیت در بخش معدن و صنایع معدنی را کند کرده است اما هیچگاه سبب توقف کار در این بخش نمی شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «جعفر سرقینی» امروز (دوشنبه) در آیین تکریم و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، افزود: در چند سال گذشته در دولت تدبیر و امید مهمترین پروژه های افتتاح شده از سوی رئیس جمهوری یا معاون اول وی در بخش معدن بوده که حاکی از اهمیت این بخش است.

به گفته وی، بخش معدن در دوره نخست تحریم ها و نیز تحریم‌های کنونی کمترین آسیب را دیده و یکی از مقاوم ترین بخش ها بوده است.

سرقینی یادآور شد: در 6 ماه نخست امسال یک میلیارد و 600 میلیون دلار فولاد صادر شد که در همسنجی با پارسال 11 درصد از نظر وزنی و 23 درصد از لحاظ ارزشی رشد داشته است.

سرقینی خاطر نشان کرد: اکنون ظرفیت ۱۰۰ میلیونی تنی در زنجیره فولاد در دست اجرا داریم که بخشی از آن در ایمیدرو و بخشی دیگر از سوی بخش خصوصی مدیریت می شود و با وجود تحریم ها در حال اجراست.

وی بیان داشت: ظرفیت ۱۲۰ میلیون تنی زنجیره فولاد در سال ۹۲ اکنون به ۲۰۵ میلیون تن افزایش یافته است و اگر ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت جدید یاد شده وارد مدار شود، اوضاع تولید بسیار خوب خواهد شد.

معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت تاکید کرد: برای غلبه بر تحریم ها و مشکلات داخلی و جلوگیری از کُند شدن حرکت در بخش از سوی بدخواهان خارجی باید خود را برای شرایط جدید مهیا کنیم و شیوه های مدیریتی خود را تغییر دهیم.

وی به برخی مطالبات وزارتخانه از ایمیدرو نیز اشاره کرد و گفت: اجرا شدن کامل هشت طرح فولادی، تعیین تکلیف پروژه های تولید بوکسیت و آلومینا در کشور گینه، اجرایی کردن نقشه راه معدن و تداوم جدی اکتشافات معدنی از جمله مهمترین این مطالبات است.

** توسعه اکتشافات معدنی و حذف بروکراسی

در ادامه این مراسم، سرپرست جدید ایمیدرو گفت: نیروی انسانی بزرگترین سرمایه ایمیدرو است و در دوره جدید این سازمان تلاش می کنیم تا از این سرمایه ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

جمشید ملارحمان، اولویت نخست برنامه های خود را در این سازمان اکتشاف معدن برشمرد و افزود: با استفاده از همه سرمایه های بخش خصوصی، با شتاب چند برابری نسبت به گذشته آن را ادامه می دهیم.

وی تاکید کرد: ایمیدرو بدون حمایت تشکل ها و بخش خصوصی قادر به انجام امور نیست و به همین دلیل تلاش می کنیم تا همه پتانسیل های عمومی و خصوصی و سرمایه های داخلی و خارجی را به داخل بخش هدایت کنیم.

سرپرست جدید ایمیدرو ادامه داد: حذف بوروکراسی پیچیده در ایمیدرو و توجه به پژوهش و استفاده از ظرفیت های علمی و دانشگاهی از مهمترین اولویت ها خواهد بود.

به گزارش ایرنا، دیروز (یکشنبه) وزیر صنعت، معدن و تجارت با قدردانی از «مهدی کرباسیان» مدیرعامل سابق ایمیدرو، با صدور حکمی «جمشید ملارحمان» را به سرپرستی این سازمان منصوب کرد.

کرباسیان مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی شده و اوایل آبان ماه از مسئولیت خود کناره گیری کرده بود.