کدخبر: ۲۵۲۳۶۱ لینک کوتاه

ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن ۲۹ درصد کاهش یافته است

اقتصاد نیوز: ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در آبان ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۹ درصد کاهش یافته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، نگاهی به کارنامه فرابورس در دومین ماه پاییز امسال نشان می‌دهد طی ۲۰روز معاملاتی تعداد ۱۶ میلیارد و ۱۶۷ میلیون ورقه بهادار در ۲ میلیون و ۵۹۳ هزار نوبت به ارزش ۸۵ هزار و ۳۹۰ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که به ترتیب از رشد ۱۶۷ درصدی حجم، افزایش ۲۰۳ درصدی نوبت‌های معاملات و رشد ۵۳ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

این در حالی است که میانگین حجم روزانه معاملات فرابورس در ماه گذشته ۸۰۸ میلیارد ورقه و و میانگین ارزش معاملات نیز ۴۲۶۹ میلیارد ریال بوده است. همچنین بازار اول فرابورس در ماهی که گذشت تغییر مالکیت ۲۱۲۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۸ هزار و ۳۴ میلیارد ریال و بازار دوم مبادله ۵۵۲۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۵ هزار و ۶۹ میلیارد ریال را به خود دیدند که این ارقام به ترتیب بیانگر رشد ۲۰۵ و ۴۵۷ درصدی حجم و ارزش معاملات در بازار اول و رشد ۲۳۶ درصدی حجم و افزایش ۳۵۹ درصدی ارزش معاملات بازار دوم در مقایسه با آبان ماه سال ۹۶ است.

این گزارش می افزاید: در بازار ابزارهای مالی نیز تعداد ۴۴۳ میلیون اوراق بدهی به ارزش ۳۵ هزار و ۸۷۶ میلیارد ریال معامله شده است که از رشد ۸۲ درصدی حجم و افت ۱۸ درصدی ارزش معاملات این بازار در آبان ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت می‌کند.

افزون بر این، بالغ بر ۴۰۹ میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله به ارزش ۷ میلیارد و ۷۱۵ میلیون ریال و یک میلیون و یک میلیون و ۳۰۰ هزار ورقه گواهی تسهیلات مسکن(تسه) به ارزش۷۷۷ میلیارد ریال در این مدت در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که نشان از افزایش ۱۰۳ درصدی حجم و رشد ۲۰۸ درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و همچنین کاهش ۱۰ درصدی حجم و کاهش ۲۹ درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در مقایسه با آبان ماه پارسال دارد.

این گزارش می‌افزاید: شاخص کل فرابورس نیز که معاملات آبان ماه امسال را از ارتفاع ۲۱۰۲واحد آغاز کرده بود با ثبت افت ۹ درصدی در پایان این ماه به ارتفاع ۱۹۰۸ واحد رسید.