کدخبر: ۲۵۷۲۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تارنمای فرانسوی:

بازار بیش از پیش به نفت شیل آمریکا وابسته خواهد شد

اقتصادنیوز: تارنمای فرانسوی«اکو» روز سه شنبه در گزارشی با استناد به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی نوشت، بازار در آینده بیش از پیش به نفت شِیل آمریکا وابسته خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز ​در این نوشته آمده است، نبود سرمایه گذاری تولیدکنندگان سنتی نفت و تنش های ژئوپلیتیک، بازارهای نفتی جهان را سردرگم کرده و پیش بینی می شود اگر این این روند ادامه یابد، بازار بیش از پیش به نفت شیل آمریکا وابسته خواهد شد. 

در ماه اکتبر شاهد افزایش بهای نفت تا مرز 85 دلار بودیم که این موضوع موجب بروز وضعیت قرمز در بازارهای نفتی شد. وضعیت قرمز برای رشد تقاضا و اقتصاد کشورهای نوظهور تهدید کننده است. 

«فاتح بیرول» مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی معتقد است بازار نفت وارد عصر جدیدی از بی ثباتی و نوسان می شود. بسیاری از کارشناسان و دلالان نفتی بر این باورند که تقاضای نفت در سال آینده میلادی در جهان به شدت کاهش می یابد 

بیش از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، بیم آن می رفت که بهای نفت در بازارهای جهانی به شدت افزایش یابد اما این موضوع به خوبی مدیریت شد. به این ترتیب با وجود معافیت های موقتی که به برخی کشورها اعطا شده است، مشکلات و سختی ها همچنان وجود دارد. 

در این شرایط آژانس بین المللی انرژی نگران است که نبود سرمایه گذاری در منابع جدید نفتی سنتی منجر به کسری عرضه در بازار شود. بنا بر اعلام آژانس، بدون سرمایه گذاری های جدید تولید نفت تا سال 2025 به طور متوسط سالانه 8 درصد به دلیل تحلیل رفتن چاه های نفت در حال بهره برداری کاهش خواهد یافت. 

بیرول معتقد است، حتی اگر ما تقاضای خود را طی 25 سال آینده ذره ای افزایش ندهیم، به هر حال به سرمایه گذاری برای حفظ تولید در سطح کنونی نیاز خواهیم داشت. 

«تیم گولد» از آژانس بین المللی انرژی می گوید نتیجه این خواهد بود که میزان تقاضای ما برای نفت شیل آمریکا افزایش خواهد یافت. تولید کنندگان آمریکایی که بازار طلای سیاه را با چاه های نفت شیل خود در سالهای اخیر متحول کرده اند نیازمند ادامه افزایش بهره برداری هستند تا میزان تولیدشان به سطح تولیدات روسیه برسد که یکی از سه کشور جهان است که می تواند روزانه بیش از 10 میلیون بشکه نفت عرضه کند.

در همین ارتباط، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد که کاهش صادرات نفت برخی کشورها از جمله ایران را که تحت تحریم های آمریکاست، جبران کرده است و نگرانی از کمبود نفت در بازارهای جهانی نیست. 

اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد، تقاضا برای نفت خام این سازمان در سال 2019 به 31.44 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت. بر اساس کارشناسی های انجام گرفته توسط کارشناسان اوپک این میزان یکصد هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه گذشته و 1.53 میلیون بشکه کمتر از تولید حال حاضرش است. 

در گزارش ماهیانه این سازمان آمده است: افزایش تنش های تجاری، انقباض مالی و چالش های سیاسی پیش رو از جمله مسائلی هستند که سال آینده مخاطرات اقتصادی را حتی بیش از پیش به سمت جنبه منفی متمایل خواهد کرد. 

اوپک و متحدان این سازمان از جمله روسیه از بیم کاهش قیمت نفت و افزایش عرضه، هفته گذشته توافق کردند سال آینده کاهش تولید را از سر بگیرند.

همچنین در گزارش اوپک آمده است که با وجود بازگشت تحریم های نفتی علیه ایران، تولید نفت این سازمان در ماه نوامبر، فقط 11 هزار بشکه در روز کاهش یافت. 

ایران که سومین کشور تولیدکننده نفت خام در اوپک به شمار می‌رود، در ماه اکتبر روزانه 3 میلیون و 333 هزار و در ماه سپتامبر 3 میلیون و 451 هزار بشکه نفت صادر کرده بود.