بسته شدن پرونده مسکن مهر در سال آینده

کدخبر: 257349
اقتصادنیوز: قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گفت: با جمع بندی صورت گرفته، بدون واحدهایی که پرونده قضایی دارند، پرونده مسکن مهر کل کشور در سال آینده بسته می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، احمد اصغری مهرآبادی روز چهارشنبه در جلسه شورای مسکن قم، افزود: با تاکید رئیس جمهوری و پیگیری وزیر راه و شهرسازی، دولت مصمم است طرح مسکن مهر هر چه سریع تر به مرحله نهایی برسد.

وی با بیان این که از ابتدای انقلاب تا سال 86، یک میلیون و 900 هزار قطعه زمین واگذار شده بود، اضافه کرد: تاکنون یک میلیون و 730 هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل شده که یک میلیون و 90 هزار واحد آن در دولت های یازدهم و دوازدهم بوده است.

مهر آبادی با تاکید بر این که عزم دولت در اتمام مسکن مهر جدی است، اضافه کرد: وزیر راه و شهرسازی تاکید کرده است تا از ظرفیت استان ها و توان استانداران برای تکمیل واحدهای مسکن مهر استفاده شود.

اصغری مهرآبادی بیان کرد: در این دولت با وجود تنگناهای مالی و مشکلات پیچیده، کار زیادی انجام شده، ولی تبلیغ کمتر شده و نتوانستیم عملکرد را به خوبی ارائه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: با دستور معاون اول قوه قضاییه به دستگاه قضایی در سراسر کشور، واحدهای مسکن مهری که پرونده قضایی دارد، خارج از نوبت رسیدگی می شود.

قائم ‌مقام وزیر راه گفت: در قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به صراحت تاکید شده دستگاه های متولی مسئول تامین خدمات هستند؛ ولی وزارت راه و شهرسازی در این زمینه کمک زیادی به دستگاه های متولی نموده است.

اصغری مهرآبادی اضافه کرد: در حالی که وظیفه وزارت راه و شهرسازی تامین زمین و پیگیری تسهیلات بانکی است، ولی در سال 95 حدود هشت هزار و 800 میلیارد ریال از محل اسناد خزانه برای انشعابات و همچنین چهار هزار میلیارد ریال برای تامین زمین و سایر خدمات از جمله تامین فاضلاب هزینه نموده است.

وی افزود: همچنین در بسیاری از مناطق که واحد ها تکمیل شده و نیاز به تصفیه خانه دارد، 42 هزار میلیارد ریال برای تصفیه خانه فاضلاب واحدهای مسکن مهر کشور درخواست کرده ایم و پیگیر هستیم این اعتبار را جذب نماییم.

وی با بیان این که تسهیلات مسکن مهر از 250 میلیون ریال به 400 میلیون ریال افزایش یافته است، ادامه داد: تلاش می کنیم بازپرداخت این تسهیلات را از 15 به 25 سال افزایش دهیم تا اقدامی برای رفاه حال مردم باشد.

** مسکن مهر قم نسبت به سایر استان ها از کیفیت بالایی برخوردار است

قائم ‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در ادامه با بیان این که استان قم از استان های پیشتاز در طرح مسکن مهر است، گفت: کمتر از یک هزار واحد در این استان باقی مانده که تعدادی فاقد متقاضی است.

وی افزود: 300 واحد از مسکن مهر باقی مانده در مراحل پایانی است که مسئولان استان باید همت کنند تا پایان سال به اتمام برسد و 600 واحد نیز پس از صدور رای دادگاه تعیین تکلیف می شود.

اصغری مهرآبادی اضافه کرد: ممکن است مراحل قضایی پرونده ای چند سال طول بکشد، نمی توانیم بگوییم مساله مسکن مهر حل و پرونده بسته نشده است.

وی تاکید کرد: مشکلات مسکن طبیعی است و باید با سعه صدر حل شود تا در دهه فجر امسال و در نهایت پایان سال جاری پرونده مسکن مهر در استان قم بسته شود، به استثناء طرح هایی که پرونده آنها در دادگاه در حال رسیدگی است.

این مسول در وزارت راه تاکید کرد: واحدهای مسکن مهر قم که در شهرک پردیسان احداث شده، در مقایسه با استان های دیگر از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: صدور اسناد اعیانی برای 17 هزار واحد مسکن مهر در قم کم است و باید افزایش یابد و ایمنی آسانسور و سیستم اطفای حریق واحدهای باقی مانده نیز هر چه سریع تر تامین شود.

تعهد قم در ساخت مسکن مهر، 43 هزار و 505 واحد است که تاکنون 42 هزار و 592 واحد مسکن مهر افتتاح شده و 912 واحد باقی مانده است.

پردیسان در منطقه هشتم شهرداری قم و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است، این منطقه در سال 1377 توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تاسیس و در سال 1390 به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.

در این جلسه که با حضور سرپرست استانداری و مسئولان قم برگزار شد، مشکلات واحدهای مسکن مهر باقی مانده و همچنین سه شرکت تعاونی بررسی شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما