کدخبر: ۲۶۷۸۰۸ لینک کوتاه

عضو هیات عامل سازمان بنادر:

هیچکدام از بنادر ایران تحریم نیست

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: هیچ بندری در ایران تحریم نیست که بگوییم چابهار از تحریم خارج است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، هادی حق شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی امروز ٢٣ بهمن ماه با موضوع برگزاری بیست و ششمین همایش ارگان های دریایی با خبرنگاران به گفتگو پرداخت.

 

حق شناس درباره تاثیر تحریم‌ها بر ارایه خدمات دریایی، اعلام کرد: این موضوع اجتناب‌ناپذیر و واقعیتی است که در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم و طبیعتا در این شرایط، کار به روال عادی طی نخواهد شد، قطعا کندی‌هایی نسبت به گذشته در روند کار همچون نقل و انتقال مالی، خطوط کشتیرانی، بیمه‌ها و سایر خدماتی که در این حوزه ارایه می شود ایجاد شده است. اما در عین حال ما راهکارهای سرعت بخشیدن به انجام امور را در شرایط تحریم یافته‌ایم.

وی همچنین در بیان دستاوردهای همایش های دوره های پیشین نیز نکاتی را ارایه کرد و افزود: اولین دستاورد همایش‌های گذشته پررنگ شدن بخش دریایی کشور است. شاهد بودیم که هفته گذشته حدود 840 مسافر از 17 تا 22 بهمن از جزیره قشم دیدن کرده‌اند و اینها دستاوردهای برگزاری همایش‌ها در دوره‌های گذشته است.

عضو هیات عامل سازمان بنادر ودریانوردی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که نوروز سال آینده پرترافیک‌ترین سفرها را به جزایر جنوبی ایران داشته باشید. در بنادر هرمز، پهل، لافت و شهید حقانی صف مسافرها در رفت و برگشت به 8 کیلومتر رسیده است و این در سایه توجه به همایش ارگان های دریایی اتفاق افتاده است.

هم اکنون کشتی‌های خارجی در حال تخلیه و بارگیری در بنادر کشورمان هستند

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هیچ بندری در ایران تحریم نیست، گفت: هم‌اکنون هم کشتی‌های داخلی و هم کشتی‌های خارجی در حال تخلیه و بارگیری در بنادر کشورمان هستند و هیچ محدودیتی برای پذیرش کشتی‌های خطوط خارجی وجود ندارد.

حق‌شناس افزود: در آخرین نشست سازمان جهانی دریانوردی هم اعلام کردیم که آمریکا جوسازی‌هایی را علیه خطوط کشتیرانی ایرانی انجام می‌دهد مبنی بر اینکه از نظر فنی ایمن نیستند و ما بارها گفته‌‌ایم که هیچ کشور عضو سازمان جهانی دریانوردی حق ندارد عضو دیگر IMOرا تهدید کند.

وی با بیان اینکه ایران تجارب بسیار خوبی از تحریم‌های گذشته در خطوط کشتیرانی موسسات رده‌بندی و بیمه‌های کشتیرانی کسب کرده است، گفت: در این دوره از تحریم‌ها با استفاده از تجارب گذشته راهکار‌های خوبی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا خواهیم کرد.

معاون دریایی سازمان بنادر درباره سوخت لو سولفور از سال آینده از 3و نیم درصد به نیم درصد گفت: طبق قانون مطرح شده در دنیا تمامی کشتی‌ها و شناور‌ها باید از سوخت سولفور نیم درصدی استفاده کنند و این برای تمامی کشور‌ها الزام‌آور است.

حق‌شناس با بیان اینکه هم اکنون کشور‌های اروپایی در کشتی‌های خود از این سوخت استفاده می‌کنند گفت: سازمان بنادر به پالایشگاه‌ها و وزارت نفت اعلام کرده و اهمیت این موضوع را مطرح کرده است.

وی اظهار کرد: ۱.۳ میلیون تن نیاز سوخت ناوگان داخلی است و با توجه به آنکه در بنادر شهید رجایی و قشم عملیات بانکرینگ انجام می‌شود میزان استفاده از سوخت افزایش می‌یابد.

حق‌شناس یادآوری کرد: هم‌اکنون می‌توانیم به جای سوخت سولفور از سوخت جایگزین گازوئیل استفاده کنیم، اما آینده صنعت کشتیرانی و موتور‌های کشتی به سوخت سولفور نیم درصدی بستگی دارد و اهمیت این موضوع به وزارت نفت منعکس شده است.

معاون دریایی سازمان بنادر با بیان اینکه تمامی اسکله‌های قدیمی به ویژه بندر امام خمینی بازسازی شده گفت: هم اکنون بیشترین میزان سرمایه گذاری در پس کرانه‌های بندر امام انجام شده و 1 هزار هکتار زمین به محوطه این بندر اضافه شده است.

حق‌شناس با بیان اینکه بزرگترین محوطه و انبار‌های مسقف در بندر امام خمینی وجود دارد گفت: از ظرفیت‌های خاص این بندر استفاده می‌شود و نقش بخش خصوصی را در این بندر پررنگتر خواهیم کرد.

لبنان در قبال تحریم نشست ورشو از ایران چه می‌خواد؟

اعمال مجازات برای شرکت‌های تحریم‌کننده اسرائیل