وزیر نیرو:

مقدمات موضوع الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اوراسیا فراهم شده است

کدخبر: 269107
اقتصاد نیوز: وزیر نیرو با اشاره به فراهم شدن مقدمات موضوع الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اوراسیا گفت: در شرایط تحریم حضور ما و الحاق ما به اوراسیا کار بزرگی است و این موضوع مستلزم همکاری مشترک با اتاق بازرگانی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، رضا اردکانیان امروز در نشست صبحانه کاری فعالان بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت:‌ با توجه به شرایطی که به واسطه تحریم‌ها در زمان فعلی بر ما حاکم است، شاید بتوان گفت که ضرورت بیشتری وجود دارد تا همکاری‌های نزدیک بین ما و بخش خصوصی صورت گیرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه ما باید به مفروضات دشمنان برای ما طراحی و در این تحریم‌ها  اعمال داشته‌اند و دارند توجه کنیم زیرا تا زمانی که مفروضات آنها باقی باشد، آنها بر تصمیمات خود هستند و آنچه آنها را منصرف می‌کند این است که ببینند پایه‌های مفروضات آنها در حال پاشیدن است.

وی با بیان اینکه ما در مباحث اقتصادی نقاط ضعف بسیاری داریم گفت:‌همین نقاط ضعف ما پایه‌های این مفروضات است و یکی از آنها الگوی مصرف است که در رابطه با این موضوع مقام معظم رهبری در بیانیه اخیر به آن اشاره داشته‌اند که البته ایشان ذکر کرده‌اند که به طور کامل در بیانیه‌های بعدی به این موضوع پرداخته خواهد شد.

اردکانیان اضافه کرد: تا زمانی که الگوی مصرف ما بیمار باشد خیلی‌ها می‌توانند از این زاویه ما را تحت تأثیر قرار دهند و اصلاح آن همانطور که این موضوع یک شبه به وجود نیامده یک شبه هم امکانپذیر نیست و مستلزم پرداخت همه‌جانبه است. از جمله اینکه بخش غیردولتی ما و تمام ظرفیتهای کشور باید در این زمینه به کار گرفته شود.

وزیر نیرو گفت: در یک بررسی اجمالی در خصوص جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که حدود دو سال پیش برگزار شد موضوع برنامه اجرایی بنگاه‌ها و  خیر جمعی به عنوان برنامه به بحث گذاشته شده که البته سوابق آن را دریافت نکرده‌ام و فکر می‌کنم سرفصل ما در مقیاس وسیع با بخش غیردولتی موضوع مشارکت در اصلاح شیوه‌های مصرف یا دور شدن از بدمصرفی است که گریبانگیر ما است که وزارت نیرو از این زاویه برنامه مدیریت تؤامان عرضه و تقاضا را با یک سرفصل طرح کرده و به مجلس و رئیس جمهور تقدیم کرده و به همین منظور مرکز امور اجتماعی آب و انرژی در وزارت نیرو تأسیس شد تا شاخه‌های غیر مهندسی علم مجال بیشتری برای حضور در عرصه تصمیم‌سازی پیدا کنند و ما دست همکاری به سوی بخش غیردولتی را در این زمینه دراز می‌کنیم.

وی بیان داشت: امیدوار هستم کار مدونی پایه‌ریزی شود که از جمله عواید ان می‌توان به اصلاح تعرفه و واقعی کردن قیمت آب و برق اشاره کرد که در نهایت نفع آن از طریق اقتصادی شدن سرمایه گذاری در آب و برق به بخش غیردولتی می‌رسد.

وزیر نیرو گفت: در زمینه بحث اجرای طرح‌های مکانیزه تبصره 19 نقطه روشنی وجود دارد که امیدواریم وزارت نیرو که گام‌های اولیه‌ای در این زمینه برداشته بتوانیم با کمک هم در این زمینه توفیقاتی داشته باشیم.

وی افزود: در عرصه انرژی پاک و انرژی تجدیدپذیر هم نیازمند کار عمومی هستیم.

اردکانیان بیان داشت: موضوع بازار آب و فعالیت‌های این چنینی هم پیشرفت‌های خوبی داشته است.

وزیر نیرو گفت: بحث پایدار کردن صنعت برق و حل مشکل مطالباتی که وجود دارد موضوعی است که تحرک خوبی را از ناحیه سندیکا داشته است و امیدواریم با کمک هم و شرکت‌های مادرتخصصی کارهای خوبی در این زمینه انجام شود.

وی اظهار داشت: بحث حضور ما در بازارهای منطقه و پیش‌نیازهای این حضور در کشورهای همسایه که در مدار بازسازی قرار دارند مستلزم این است که با برنامه و آمادگی و به دور از هرگونه حرکت غیرجمعی و غیرهدفمند در این بازارها حضور فعال داشته باشیم و کشور ما هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته تا بتواند در قالب حضور در این بازارها و ایجاد اشتغال پایدار در داخل کشور تجلی یابد.

وی با اشاره به مسئولیتی که در این زمینه دارد گفت: موضوع الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اوراسیا که مقدمات آن در حال فراهم شدن است یک فوریت لایحه دولت در مجلس به تصویب رسیده و امیدواریم قبل از تصویب بودجه این لایحه به تصویب برسد.

وی گفت: بازار روسیه یک بازار 180 تا 190 میلیونی برای ما است و اشتغال و تسهیلاتی که از این رهگذر فراهم می‌شود می‌تواند در شرایط فعلی مفید باشد.

اردکانیان افزود: در شرایط تحریم حضور ما و الحاق ما به اوراسیا کار بزرگی است و این موضوع مستلزم همکاری مشترک با اتاق بازرگانی است که قرار است اواخر خرداد ماه سال آینده اجلاسی در این زمینه در ایران برگزار شود و در این اجلاس بحث همکاری با منطقه قفقاز شمالی هم در دستور کار قرار دارد.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید