کدخبر: ۲۷۲۰۰۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ابلاغ دستورالعمل اجرایی برنامه تولید و اشتغال توسط وزیر صنعت

ابلاغ دستورالعمل اجرایی برنامه تولید و اشتغال توسط وزیر صنعت

اقتصادنیوز: وزیر صنعت، معدن وتجارت دستورالعمل اجرایی تفاهم نامه امضا شده بین این وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه در زمینه برنامه ریزی تولید و اشتغال را به استانداران سراسر کشور ابلاغ کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا وزارتخانه یاد شده، این تفاهم نامه با موضوع برنامه تولید و اشتغال حوزه صنعت و معدن آذرماه امسال بین دو طرف به امضا رسید.

براساس این تفاهم نامه تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی و معدنی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد برای 2 هزار و 66 واحد و پیش بینی اشتغال برای حدود 130 هزارنفر و نیز برنامه توسعه واحدهای موجود، بازسازی و نوسازی 2 هزار و 165 واحد و ایجاد فرصت شغلی به میزان 51 هزار نفربرنامه ریزی شده است.

همچنین تأمین سرمایه در گردش برای واحدهای فعال صنعتی و معدنی موجود و برای 87 هزارو 429 نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

بر اساس این تفاهم نامه، ازمحل منابع داخلی بانکها و منابع صندوق توسعه ملی به میزان 50 درصد برای تکمیل طرح های نیمه تمام سه هزارو 184 میلیارد ریال، باز سازی و نوسازی پنج هزا ر و 577 میلیارد ریال و سرمایه در گردش یک هزا رو 450 میلیار ریال یارانه اختصاص یافته است.

علاوه براین در تفاهم نامه مزبور 40 هزار و 218 میلیارد ریال تسهیلات به طرح های نیمه تمام، 70 هزارو 435 میلیارد ریال به بازسازی و نوسازی و 90 هزار و 646 میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش واحد های صنعتی پیش بینی شد.

قرار است در این طرح بانکهای ملی، ملت، تجارت، صنعت و معدن، ‌سپه، صادرات، پست بانک، رفاه کارگران، کشاورزی، توسعه تعاون و آینده مشارکت کنند.

به گزارش ایرنا، پیش از این مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار جدولی از سند پشتیبان لایحه برنامه ششم توسعه ( 1400- 1396)، برنامه و هدفگذاری دولت برای اشتغال را منتشر کرد که بر اساس آن سالانه برای ۹۵۶ هزار نفر اشتغال خالص هدفگذاری شد.

طبق سند پشتیبان برنامه ششم توسعه (1400- 1396)، سالیانه در بخش کشاورزی برای ۸۰ هزار نفر، نفت برای ۲ هزار نفر، صنعت تعداد ۱۴۴ هزار نفر، در بخش‌های آب-برق و گاز برای ۱۷ هزار نفر، ساختمان تعداد ۱۲۶ هزار نفر، در بخش حمل و نقل و انبارداری نیز ۱۱۶ هزار نفر، در بخش ارتباطات هم ۳۳ هزار نفر و در سایر خدمات برای ۴۳۴ هزار نفر اشتغال تا پنج سال پیش‌بینی و هدفگذاری شد.