با وجود تحریم‌ها، ونزوئلا چه میزان نفت خام صادر کرده است؟

کدخبر: 276099
اقتصاد نیوز: شرکت نفت دولتی ونزوئلا علی‌رغم افزایش فشار تحریم‌های آمریکا صادرات نفت خام این کشور را در ماه مارس حدود یک‌میلیون بشکه در روز نگه داشت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ شرکت نفت دولتی ونزوئلا، PDVSA، علی‌رغم افزایش فشار تحریم‌های آمریکا صادرات نفت خام این کشور را در ماه مارس حدود یک میلیون بشکه در روز نگه داشت.

این کشور آمریکای جنوبی پس از کاهش 40درصدی صادرات در فوریه، ارسال محموله‌های نفتی خود را ثابت نگه داشت. واشنگتن در فوریه تحریم‌هایی بر کاراکاس وضع کرد که بخش حساس انرژی آن را هدف گرفته بود و حمایت خود را از خوان گوایدو، رهبر خودخوانده ونزوئلا اعلام کرد.

ولی آمار ماه مارس نشان می‌دهد که صادرات نفت ونزوئلا به 980355 بشکه در روز رسیده است که  تفاوت چندانی با 990215 بشکه در روز ماه فوریه ندارد.

اطلاعات ردیاب نفتکش‌ها نشان می‌دهد تحویل محموله‌های نفتی طی موج جدید خاموشی‌ها به زیر 650 هزار بشکه در روز رسیده است. خاموشی در ونزوئلا باعث بسته شدن بزرگترین پایانه نفت خام این کشور شد.

شرکت نفت دولتی ونزوئلا برای حل مشکلات، کشتی‌های بزرگتری را به‌سمت آسیا فرستاد. خریداران جدید اصلی نفت ونزوئلا در آسیا قرار دارند. 74 درصد کل صادرات در ماه مارس ــ 4 درصد افزایش نسبت به ماه گذشته ــ به هند، چین و سنگاپور فرستاده شد در حالی که صادرات به اروپا حداقل 5 درصد نسبت به فوریه کاهش داشت. کاراکاس قصد دارد در آوریل هم همچنان به خریداران آسیایی خود صادرات داشته باشد.

شرکت نفت دولتی ونزوئلا همچنین صادرات نفت به کوبا را هم ادامه می‌دهد. کل محموله‌های ارسالی به کوبا 65520 بشکه در روز نفت خام و سوخت است.

قبل از تحریم‌ها، آمریکا بزرگترین خریدار نفت خام ونزوئلا بود. در ژانویه واشنگتن 7 میلیارد دلار سرمایه‌های متعلق به شرکت ملی نفت ونزوئلا و شرکت سیتکو، شاخه آمریکایی آن را بست و از شرکت‌های خارجی خواست فعالیت‌های خود را با ونزوئلا متوقف کنند.

هفته گذشته جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا هم هشدار داد معامله‌کنندگان با کاراکاس خودشان تحریم خواهند شد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا گفت که واشنگتن فشار بر صنعت نفت ونزوئلا را کم نمی‌کند چون قیمت نفت به‌اندازه کافی پایین است.

پنس به خبرنگاران گفت: «قیمت نفت در سراسر جهان مدتی است نسبتاً پایین و رقابتی است و ما همچنان محکم ایستاده‌ایم و فشار بیشتری بر این رژیم می‌آوریم».

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما