کدخبر: ۲۷۶۹۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
هندی ها منتظر تصمیم آمریکا برای خرید نفت از ایران

هندی ها منتظر تصمیم آمریکا برای خرید نفت از ایران

اقتصاد نیوز: رویترز مدعی شد پالایشگاه های هند به علت مشخص نبودن وضعیت تمدید معافیت ها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، فعلا سفارشی برای بارگیری نفت ایران در ماه می نمی دهند .

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم ،پالایشگاه های هند به علت مشخص نبودن وضعیت تمدید معافیت ها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، فعلا سفارشی برای بارگیری نفت در ماه می نمی دهند . 

ترامپ در نوامبر پس از خروج از معاهده برجام تحریم‌های اقتصادی علیه ایران وضع کرد . 

ولی واشنگتن معافیتی 6 ماهه به هشت کشور از جمله هند داد که طبق آن می توانستند تا اوایل ماه مه نفت ایران را بخرند. هند بزرگترین مشتری نفت ایران پس از چین است که اجازه داشت ماهانه حدود 9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کند . 

هند امیدوار است که 7 تا 10 روز آینده وضعیت معافیت ها و مقدار نفتی که اجازه خرید خواهد داشت مشخص شود . 

طبق گفته یک منبع آگاه:« ما از نظر آمریکا خبر نداریم که آیا به هند اجازه خرید نفت می دهد یا نه» . 

هند طبق معافیت فعلی می تواند حدود 300 هزار بشکه نفت ایران را بخرد که کمتر از نصف مقدار واردات هند قبل از تحریم‌هاست .دهلی نو می خواهد به خرید نفت ایران در همین سطح فعلی ادامه دهد . 

از نوامبر، تنها شرکت ملی نفت هند، شرکت بهارات پترولیوم ، هندوستان پترولیوم و پالایشگاه مانگالور نفت ایران را خریده اند . 

برایان هوک، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در ماه مارس گفت برای صفر کردن صادرات ایران برنامه‌ریزی کرده است. هوک هفته گذشته گفت سه تا از هشت کشوری که از واشنگتن معافیت گرفته بودند، واردات از ایران را صفر کرده‌اند . 

یک منبع آگاه دیگر گفت:« تحریم های سپاه پاسداران ایران هم به عدم اطمینان در مورد عرضه نفت ایران افزوده است. در شرایط فعلی که جایگزین های کافی در دسترس هستند، بهتر است تا مشخص شدن وضعیت معافیت ها صبر کنیم ».