کدخبر: ۲۷۷۵۰۶ لینک کوتاه

واشنگتن لغو امتیازات تجاری به هند را به تاخیر بیندازد

اقتصادنیوز: تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه آمریکا در نامه ای به &#۰۳۹;دونالد ترامپ&#۰۳۹;خواستار تاخیر درتصمیم واشنگتن برای لغو امتیازات تجاری به هند شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،دونالد ترامپ چندی پیش تصمیم گرفت به امتیاز تجاری هند خاتمه دهد. طبق این امتیازات هند می توانست تا 5.6 میلیارد دلار بدون عوارض به آمریکا صادرات داشته باشد . 
به گزارش روزنامه ایندیا تودی، سناتورهای جمهوری‌خواه با نامه‌ای به «رابرت لایتزیر» نماینده تجاری آمریکا اعلام کردند اجرای این تصمیم که همزمان با انتخابات پارلمانی هند است می تواند به روابط دو کشور لطمه وارد کند.
سناتورها در این نامه تاکید کردند آمریکا باید تا پایان انتخابات پارلمانی هند اجرای این قانون را به تأخیر بیندازد.
سناتور «جان کورنی» از حزب جمهوری خواهان بر این باور است که اقدام آمریکا علیه هند در دوران انتخابات پارلمانی می‌تواند مسائل سیاسی این کشور را دچار مشکل کند درنتیجه اجرای این تصمیم در حال حاضر منطقی نیست.
انتخابات پارلمانی هند که از پنجشنبه 11 آوریل (22 فروردین)تا 23 می (دوم خرداد) ادامه خواهد داشت.
دفتر نمایندگی ایالات‌متحده در سازمان تجارت جهانی ماه گذشته عنوان کرد که دولت این کشور در نظر دارد هند و ترکیه را از فهرست کشورهای درحال‌توسعه برخوردار از ترتیبات نظام عمومی تجارت ترجیحی خارج کند به این دلیل که این دو کشور دیگر واجد شرایط لازم برای برخورداری از این ترتیبات نیستند.
در این بیانیه آمده است که دولت هند به وعده خود برای دسترسی صادرکنندگان آمریکایی به بازارهای آن کشور عمل‌نکرده و ترکیه به توسعه اقتصادی لازم دست‌یافته و نمی‌تواند به‌عنوان یک کشور توسعه‌نیافته و فقیر در این فهرست باقی بماند.
نظام عمومی تجارت ترجیحی ترتیباتی است که سازمان تجارت جهانی به‌منظور کمک موقت به کشورهای توسعه‌نیافته و کم درآمد عضو این سازمان در نظر گرفته است. پیش از تشکیل این سازمان، همین ترتیبات در مبادلات تجاری بین کشورهای عضو توافق عمومی در مورد تعرفه تجارت - گات - معمول بود.