کدخبر: ۲۸۱۹۳۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دژپسند: حذف هزینه‌های غیر ضرور دستگاه‌ها به صورت جدی اجرا می شود

دژپسند: حذف هزینه‌های غیر ضرور دستگاه‌ها به صورت جدی اجرا می شود

اقتصاد نیوز: وزیر اقتصاد با اشاره به حمایت قاطع وزارت اقتصاد از آنان در انجام وظایف و ماموریت های محوله ، بر حذف هزینه های غیر ضرور تاکید کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، فرهاد دژپسند در جلسه ذیحسابان دستگاه های اجرایی با بیان اینکه بودجه،  پول "دولت" نبوده، بلکه "بیت المال" و متعلق به مردم است، تاکید کرد: سال ۱۳۹۸، سال قاطعیت در قطع هزینه های غیرالزامی است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه، بودجه، باید ریال به ریال و به دقت خرج شود، خطاب به ذیحسابان دستگاه های اجرایی گفت: باید تمام تجربیات ۴۰ سال گذشته را برای مدیریت بودجه سال ۹۸ به کار بگیرید.

وی با اشاره به اینکه تعداد کل ذیحسابان دستگاه های اجرایی کشور به  ۳ هزار نفر بالغ می شوند، تصریح کرد: این باید به معنای استقرار ۳ هزار مامور صرفه جویی و حفاظت از اموال مردم در دستگاه های اجرایی باشد.

دژپسند افزود: ذیحساب به معنای نماد تخصیص بهینه اقتصادی، مدیریت بهینه دارایی و انضباط مالی- اداری است. وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه نقش ذیحسابان به عنوان حافظ و امین مردم در مدیریت بیت المال است، تاکید کرد: ذیحسابان مدیران جهادی در مدیریت هزینه هستند.

وی با بیان این مطلب افزود: این امر به خصوص در شرایطی که دشمن با تمام قوا و رفتارهای غیر خردمندانه و کاملا نامتعارف در مقام انسداد منابعی است که می شود دولت را به واسطه آن مدیریت کرد، اهمیت دو چندانی می یابد.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: همانطور که با کاهش درآمد خانوار، هزینه های آن لزوماً کاهش نمی یابد، هزینه های دولت هم که در زمان وفور درآمدهای نفتی، افزایش پیدا کرده بود، با کاهش این درآمدها، کاهش نمی یابد.

وی افزود: اینجا نقش ذیحسابان در کاهش هزینه ها بسیار حیاتی است، گرچه باید متذکر شوم، این عمل نه با سرکوب هزینه ها، بلکه با مدیریت هوشمندانه آن قابل انجام است. دژپسند با بیان اینکه در اقتصادی که بودجه آن مبتنی بر نفت و نه مالیات است، ذیحساب، دو نقش "رعایت وظایف قانونی" و "امانتداری مردم" را به دوش می کشد، اظهار داشت: حقیتی که نباید به آن بی توجه بود این است که در اقتصاد مبتنی بر نفت، آثار هزینه های اضافی دولت، به طور مستقیم به مردم نشان داده نمی شود و در حقیقت نوعی مالیات پنهان به مردم تحمیل می شود.

دژپسند افزود: در چنین شرایطی، ذیحساب، نمایندگی مردم را در دولت بر عهده دارد. وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش مهم ذیحسابان در شناسایی و احصاء اموال و دارایی های دولت، تصریح کرد: شما به سادگی می توانید بر اساس هزینه های مطالبه شده برای نگهداری و تامین آب و برق، تاسیسات،   تعمیرات و ... میزان اموال دستگاه محل ماموریت خود را احصاء کنید.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند