کدخبر: ۲۸۴۶۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
چند درصد از بافت تهران فرسوده است؟

چند درصد از بافت تهران فرسوده است؟

اقتصاد نیوز: مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: هم اکنون پنج درصد از مساحت شهر تهران را بافت های فرسوده و ناکارآمد تشکیل می دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، مسعود تارانتاش افزود: شهر تهران امروز مساحتی افزون بر 65 هزار هکتار دارد که سه هزار و 267 هکتار حاوی سه شاخص ناپایداری، ریزدانگی و نفوذناپذیری به اصطلاح فرسوده و ناکارآمد است.

وی همچنین اظهارداشت: جداز این 14 هزار هکتار معادل 21 درصد از مساحت شهر تهران ناپایدار است به این مفهوم که ساختمان این شهر از اصول و ضوابط مهندسی پیروی نکرده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: ادعای امروز مجموعه شهرداری تهران و وزارت راه و شهرسازی اینکه 40 درصدی محدوده فرسوده شهرتهران نوسازی شده است.

وی در ادامه افزود: این نوسازی عملکرد سال های برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه است.

تارانتاش اظهارداشت: بطورکلی از مجموع 34 هزار بلوک شهری در شهر تهران چهار هزار و 990 بلوک که شامل 200 هزار پلاک به نوعی بافت فرسوده محسوب می شود.

وی گفت: آمار و ارقام نشان می دهددر حال حاضر 40 درصد بافت فرسوده شهر تهران نوسازی شده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه آیا این آمار موثق است، افزود: آمار مزبور مربوط به روند صدور پروانه ها و به اصطلاح نوسازی بر پلاک است.

وی اظهارداشت: یک مجموعه بزرگتر و هدف متعالی تری به نام «باز آفرینی شهری» در دستور کار است.

وی در ادامه یادآورشد: بازآفرینی شهری شامل نوسازی پلاک های فرسوده، ساماندهی معابر، زیر ساخت ها و حتی خدمات فرهنگی و اجتماعی است به این معنا شاید کسر معوق شده بازآفرینی کمتر از 40 درصد باشد چرا که در بسیاری از محلات نوسازی بر پلاک صورت گرفته ولی نمی توان گفت جریان بازآفرینی راه افتاده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند