کدخبر: ۲۸۹۹۸۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پای پسته به بورس کالا باز شد / موافقت مجلس با عرضه پسته در بورس کالا

اقتصادنیوز: عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس از موافقت نمایندگان حاضر در مجلس با عرضه محصولات کشاورزی از جمله پسته در بورس کالای ایران پس از تجربه موفق معاملات زعفران خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ علی محمد شاعری امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره عرضه پسته در بورس کالا، گفت: در مجلس نه تنها با عرضه پسته بلکه با عرضه سایر محصولات کشاورزی در بورس کالا موافق هستیم؛ چرا که این اقدام گام مهمی در جهت شفاف سازی و مبارزه با انحصار و رانتخواری، تنظیم عرضه و تقاضا و حذف واسطه‌های غیرضروری است.
وی افزود: با حمایت از بورس کالا، باید شرایطی را مهیا کنیم تا رقابت کامل بین تمام مشتریان و عرضه کنندگان به وجود آید و قیمت‌ها به شکل رقابتی کشف شود که این موضوع منافع همزمان تولیدکننده و مصرف کننده را تأمین خواهد کرد.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به طور حتم پسته عرضه شده در بورس کالا به دلیل وجود نظارت بر انجام معاملات این بازار و رعایت استانداردها، از کیفیت بالاتری برخوردار است، افزود: با ورود پسته به معاملات بورس کالا علاوه بر اینکه می‌توان به سمت قیمت گذاری و فروش شفاف این محصول حرکت کرد، می‌توان در بازارهای جهانی نیز به رقابت پرداخت. افزون بر اینکه، به طور یقین ارتقای تجارت پسته به عنوان یک محصول صادراتی به کمک بورس، می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری کشور داشته باشد.
این نماینده مجلس تصریح کرد: به هر میزان در صادرات رقابت سالم وجود داشته باشد، می‌توانیم در تجارت جهانی این محصول موفق تر عمل کنیم؛ چرا که در بازارهای بین المللی محصولی قابل رقابت است که قیمت تمام شده کمتر و کیفیت بالاتری داشته باشد. بورس کالا با توجه به پتانسیلی که در استانداردسازی و ارتقای کیفیت محصول قابل عرضه دارد، می‌تواند در معرفی بهتر محصول به بازارهای جهانی نقش موثرتری ایفا کند.
شاعری با اشاره به اینکه عرضه پسته در بورس کالا علاوه بر ایجاد بازارهای فروش جدید می‌تواند ارزآوری را نیز برای کشور به ارمغان بیاورد، اظهار داشت: بورس کالا کمک خواهد کرد تا قیمت محصولات کشاورزی به ویژه پسته واقعی شود که این خود گام نخست برای به دست آوردن جایگاه قبلی پسته ایرانی در بازارهای جهانی است.
وی افزود: با توجه به اینکه سال‌ها در رتبه نخست تولید پسته در جهان بوده ایم و قیمت‌گذاری جهانی این محصول را انجام می‌دادیم، با عرضه پسته در بورس می‌توان دوباره به این جایگاه برگشت.
به گفته عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، ساماندهی چرخه صادراتی از ویژگی‌های مهم عرضه پسته در تالار کشاورزی بورس کالا است؛ چرا که صادرات به شیوه سنتی و بدون پشتوانه از نظر سلامت و استاندارد محصول، وجهه پسته ایرانی را در بازارهای جهانی خراب می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند