شاخص بورس تهران باز هم رکورد زد

کدخبر: 290686
اقتصادنیوز: شاخص بورس که از روز گذشته مسیر افزایشی را در پیش گرفت، امروز بیش از چهار هزار واحد افزایش یافت و وارد کانال ۲۴۰ هزار واحد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ شاخص بورس بعد از چند روز متوالی که روند منفی را در پیش گرفته بود از روز گذشته وارد مدار صعود شد و دیروز بعد از سه هزار و ۵۷۳ واحد رشد به معاملات خود پایان داد.

بازار سرمایه امروز معاملات خود را پرقدرت آغاز کرد و تا لحظه تنظیم این خبر (۱۱:۰۵) شاخص بورس بیش از چهار هزار و ۱۰۰ واحد افزایش یافت و بر فراز کانال ۲۴۱ هزار واحد قرار گرفت.

«مهدی طحانی» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به علت رشد دیروز و امروز شاخص بورس اشاره و بیان کرد: درست است که کشور با عمده مسائل سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند و وجود چنین مسائل سیاسی هم قابل حدس بود اما به دلیل روبرو بودن با فصل مجامع زمینه رشد بازار سرمایه فراهم شده است.

وی بر گزارش‌های مثبت شرکت‌ها تاکید کرد و گفت: آمار تولید و فروش شرکت‌ها نشان می‌دهد، جدا از مسائل سیاسی که وجود دارد آمارهای تولید، فروش و صادرات شرکت‌ها با مشکل همراه نشده و این شرکت‌ها به رغم وجود مشکلات موجود راه حل فروش محصولات خود را پیدا کردند و توانستند معضلات موجود را پشت سر بگذارند.

طحانی در پاسخ به این سوال که آیا رشد شاخص بورس با حباب همراه است یا خیر؟ گفت: سهام کوچک مانند گروه قندی‌ها و صنایع غذایی که رشد آنها براثر سفته بازی صورت گرفته و قیمت سهامشان تا ۳۰ برابر افزایش یافته است حباب دارد اما در سهام گروه‌های بزرگ مانند پالایشگاه نفت اصفهان که قیمت آن در مهر ماه سال گذشته یک هزار و ۱۰۰ تومان بوده و اکنون هم که نزدیک برگزاری مجامع است همچنان بر روی این نرخ ثابت مانده، حبابی وجود ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است، گروه فولادی‌ها هم از جمله صنایع بزرگی است که هیچ گونه حبابی در رشد قیمتی آنها وجود ندارد.

وی پیش بینی خود از روند شاخص بورس را اینگونه بیان کرد: با توجه به ثبات قیمت‌ها در نرخ کامودیتی ها و نیز نزدیک شدن نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه نیما به یکدیگر به نظر می‌رسد که مسیر شاخص بورس صعودی باشد و تا پایان شهریور ماه تا ۲۸۰ هزار واحد افزایش یابد.

این کارشناس بازار سرمایه به دلیل اقبال سهام گروه خودرویی‌ها در بورس اشاره و بیان کرد: این موضوع فقط مربوط به مساله تجدید ارزیابی بر دارایی‌ها می‌شود، متأسفانه بازار به موضوع تجدید ارزیابی بر دارایی‌ها بیش از اندازه بها داده است.

وی ادامه داد: سهام ایران خودرو را می‌توان گفت که دارای حباب قیمتی است زیرا با توجه به ضرر و زیان‌های قابل توجهی که داشته است به دلیل مطرح شدن بحث تجدید ارزیابی بر دارایی‌ها دارای صف خرید سنگین شده است.

طحانی با تاکید بر اینکه رشد گروه‌های خودرویی از دلیل بنیادی خاصی برخوردار نیست، گفت: این موضوع جای نگرانی دارد و سهامداران باید بدانند سرمایه گذاری در چنین گروه‌هایی موجب ضرر و زیان می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما