کدخبر: ۲۹۲۲۱۳ لینک کوتاه

وزیر نیرو: روابط اقتصادی ایران و ارمنستان توسعه پیدا می کند

اقتصاد نیوز: وزیر نیرو با بیان اینکه روابط اقتصادی ایران و ارمنستان توسعه پیدا می کند، گفت: باید از تمامی ظرفیت‌های موجود میان دو کشور برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری استفاده کرد تا تراز تجاری دو طرف سرعت و رشد مضاعف را تجربه کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، "رضا اردکانیان" در نشست پایانی شانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و ارمنستان با تاکید بر اینکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان بر توسعه روابط با تمامی کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه و منطقه استوار است، ادامه داد: یقیناً روابط خوب سیاسی دو کشور جمهوری اسلامی  ایران و جمهوری ارمنستان موجب می‌شود که هم‌گرایی بیشتری نیز در کشورهای منطقه ایجاد شود.

وی افزود: شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان در شرایطی برگزار می‌شود که روابط دوکشور همسایه، بسیار دوستانه و در سطح عالی است، اما پتانسیل همکاری‌های اقتصادی ما بسیار بیشتر از حجم کنونی است و متناسب با روابط صمیمانه دو کشور دوست و همسایه با آن سابقه تاریخی و پیوندهای مستحکم اجتماعی دو ملت نمی‌باشد.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان تاکید کرد: در نتیجه ما به عنوان مسئولان کمیسیون مشترک دو کشور وظیفه خطیری در به بار نشاندن این ظرفیت‌ها و گسترش روابط در تمامی ابعاد بر عهده داریم.

اردکانیان یادآور شد: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران از زمان برعهده گرفتن مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان از اجلاس دهم به بعد، برنامه‌ریزی و تلاش فراوانی برای توسعه همکاری‌های دو کشور به عمل آورده تا با همکاری دیگر دستگاه‌های ایرانی و به واسطه موقعیت کشور ارمنستان در جغرافیای سیاسی منطقه اوراسیا و استعدادها و ظرفیت‌های این کشور، هرچه سامان‌مندتر موضوعات توافق شده در خلال اجلاس کمیسیون‌های مشترک را پیگیری و عملی نماید.

وزیر نیرو اضافه کرد: در همین راستا تاکنون اقدامات مثبتی از قبیل اجرای خط سوم انتقال برق، تفاهم برای ایجاد کریدور چهار جانبه برق شمال- جنوب، توافق برای همکاری در زمینه کریدور جاده‌ای و ریلی، توسعه همکاری‌های بهداشتی، هماهنگی برای برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های متعدد تجاری-اقتصادی، توسعه همکاری‌های گمرکی، فرهنگی و علمی و پژوهشی را به عمل آورده است.

وی تصریح کرد: اجلاس کمیسیون‌های مشترک فرصت بسیار مغتنمی فراهم می‌آورد تا بر اساس آن نمایندگان دستگاه‌های ایرانی و ارمنی گردهم آمده و با طرح نیازها، مشکلات و ظرفیت‌ها به مذاکره بپردازند و در نهایت به اشتراک نظر برای همکاری دست یابند.

اردکانیان تاکید کرد: بدیهی است که انتظار مردم و مسئولان دو کشور از این گردهمایی‌ها و نشست‌ها، افزایش میزان مراودات اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی و در یک کلام پیشرفت و توسعه روابط است. در همین راستا توصیه اکید دارم تا با برگزاری نشست‌های پیگیری توافقات، مشکلات و موانع سد راه تفاهم‌ها را مرتفع کنیم و زمینه اجرای آنها را فراهم آوریم.

رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان تاکید کرد: مطمئنا برگزاری منظم اجلاس کمیسیون مشترک و تبادل دیدارها، ضمن تحکیم روابط سیاسی و فرهنگی، تاثیر مثبتی در رشد همکاری‌های اقتصادی، شناخت فرصت‌های کاری و زمینه‌های سرمایه‌گذاری، افزایش مراودات تجاری و رفع موانع احتمالی بین دو کشور دوست و همسایه خواهد داشت.

اردکانیان خاطرنشان کرد: باید از تمامی ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی میان دو کشور برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری استفاده کرد تا تراز تجاری دو کشور سرعت و رشد مضاعف را تجربه کند.

وزیر نیرو گفت: کشور ارمنستان از دیدگاه ما جایگاه متمایزی در اتحادیه اوراسیا دارد و من از همکاران خود در وزارت صنعت و معدن و تجارت می‌خواهم مذاکرات و توافق‌های خود با همتایان ارمنی در این حوزه را با اهتمام ویژه‌ای دنبال کنند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با تدبیر و اهتمام جدی مسئولان و دستگاه‌های اجرایی دو کشور از این فرصت مناسب برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و رشد تجارت بین دو کشور بهره کافی را ببریم و شاهد ارتقا کمی و کیفی همکاری‌های دو کشور دوست و همسایه باشیم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند