کدخبر: ۳۰۹۸۶۴ لینک کوتاه

پیش بینی وضعیت اقتصاد ایران تا پایان سال

اقتصاد نیوز: یک کارشناس پولی و بانکی با اشاره به کنترل نرخ ارز و تورم گفت: پیش بینی می شود ثبات و آرامش حاکم بر اقتصاد کشور تا پایان سال جاری ادامه داشته باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، حیدر مستخدمین حسینی با بیان این که پیش بینی می شود ثبات و آرامش حاکم بر اقتصاد کشور تا پایان سال جاری ادامه داشته باشد گفت: سال گذشته نرخ دلار به 19 هزار تومان رسید و متعاقب این تغییر اثرات افزایش نرخ دلار بر تمامی کالاها و خدمات تعدیل و در نتیجه مردم با افزایش سرسام آور قیمت ها مواجه شدند.

وی همچنین اظهارداشت: منطق صحیحی به لحاظ اقتصادی برای این افزایش قیمت ها نبود بلکه بیشتر زمینه های روانی بر آن حاکم بود.

کارشناس پولی و بانکی گفت: این عامل باعث شد اقتصاد کشور یک تورم صعودی را تجربه کند.

وی افزود: نرخ دلار به لحاظ اینکه هیجانی افزایش پیدا کرده بود آرام آرام به سطح 15 تا 16 هزار تومان رسید و در ضمن دولت در خصوص برنامه های اقتصادی احتیاط کامل را بعمل آورد.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: خوشبختانه در کنار این موارد قوه قضائیه نیز برخوردهای جدی با اخلال گران سیاست های پولی و ارزی در کشور بعمل آورد و همینطور آراء قاطعی در این زمینه صادر کرد.

وی گفت: جدا از این دولت تصمیم گرفت واردات را تحت کنترل و نظارت خود درآورد و در عین حال 14 میلیارد دلار ارز چهار هزار و 200 تومانی که در بودجه 98 برای کالاهای اساسی و دارو اختصاص داده بود از ابتدای سال جاری آرام آرام این نرخ را برای برخی از کالاها مثل کره، چای، کاغذ و بسیاری موارد دیگر حذف و به سمت ارز نیمایی سوق دهد.

این کارشناس پولی و بانکی افزود: تمامی عوامل مزبور دست به دست هم داد و باعث شد ثبات نسبی در اقتصاد کشور ایجاد و نرخ ارز به سمت کاهشی میل کند.

وی اظهارداشت: نرخ ارز هم اکنون در کشور 11 تا 12 هزار تومان است.

مستخدمین حسینی گفت: سیاست ها و اقدامات مناسبی که طی این مدت صورت گرفته منجر به ثبات و آرامش اقتصادی و به تبع نزولی شدن نرخ تورم در اقتصاد کشور شد.

وی افزود: پیش بینی می شود این ثبات و آرامش اقتصادی تا پایان سال جاری در کشور حاکم باشد.

این کارشناس پولی و بانکی اظهارداشت: ناگفته نماند بانک مرکزی نرخ تورم مهر ماه سال جاری را شش دهم درصد و مرکز آمار این نرخ را 1,7 درصد اعلام کرده یعنی آمار بانک مرکزی سه برابر کمتر از آمار مرکز آمار ایران است.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند